Изминалите 2 години живот в изолация поради повишената заболеваемост от Ковид-19 се отразяват негативно върху крехкия детски имунитет. Това важи особено за децата до 5-годишна възраст, които в резултат от пандемията са по-уязвими към развитие на инфекции, алергии, астма и автоимунни заболявания. В следващите редове споделяме как се отразяват противоепидемичните мерки върху имунната система на най-малките и какви са съветите на експертите за изграждане на здрав имунитет.
Детски имунитет и Ковид-19 – как се отразиха противоепидемичните мерки на най-малките?
Данни от началото на пандемията показват, че едва 1,7% от всички регистрирани случаи са сред деца под 18 години. Но вероятността статистиката да подвежда е голяма, защото повечето деца преминават през коронавирусната инфекция асимптомно или с леки до умерени симптоми и не се тестват. Причината най-малката част от обществото да се окаже с най-добра протекция срещу вируса е по-силният вроден имунитет при децата. Тази първа линия на защита отблъсква патогените и позволява на детския организъм да се изчисти по-бързо от вируса в сравнение с възрастните.
Но въпреки по-малкия риск от тежко боледуване, през изминалите 2 години за децата също важаха стриктните противоепидемични мерки, за да се предотврати бързото разпространяване на Ковид-19. Носенето на предпазни маски и социалната изолация значително ограничават срещата на детския организъм с патогенните микроорганизми от околната среда, които участват в придобиването на здрав имунитет. В резултат малките не са в състояние да изградят резистентност към на пръв поглед безобидни вируси и бактерии. Това е едно от обясненията на експертите за нарастващите случаи на инфекции сред децата след връщането в клас и подновяването на социалните контакти.
„Нашата имунна система работи точно като мозъка. Тя се учи и развива с течение на времето. Излагането на микроби от околната среда е изключително важно за нея, за да събира „данни“ и да ги съхранява за бъдеща употреба”, коментира д-р Винод от Факултета по медицина и здравни науки Джефри Чеа в Малайзия. Той допълва още, че чрез интеракцията с външни патогени придобитият или адаптивен имунитет се научава да разпознава кои микроорганизми са опасни и кои не. Когато имунната система на децата не разполага с необходимите „база данни” съществува риск тя да атакува собствените клетки и тъкани и това да доведе до ръст в случаите на астма, алергии и автоимунни заболявания сред най-малките.
Съвети за регулиране на детската имунна защита след Ковид изолацията
Д-р Винод смята, че последиците от коронавирусната изолация са най-тежки за имунната система на бебетата и децата до 5-годишна възраст. Но не бива да пренебрегваме подрастващите, защото ключовите компоненти на имунитета се изграждат в юношеска възраст. Експертите отправят следните препоръки към родителите за изграждане на здрава имунна система при деца:
- Следете графиците за ваксиниране
- Прекарвайте повече време навън с децата
- Изградете здравословни хранителни навици на най-малките
- Сведете до минимум стресовите ситуации
Тренирайте детската имунна система с помощта на изцяло природни средства
За добре подготвен и силен имунитет в детската възраст имунолозите от програма Имунитет препоръчват да се доверите на натуралните продукти от Имунобор Кидс групата:
- Имунобор Кидс сироп/Imunobor® Kids Syrup – за бебета и малки деца
- Имунобор Кидс капсули /Imunobor® Kids VGcaps – за деца в училищна възраст
И двата продукта са с доказан механизъм на действие и притежават мощен антивирусен, антибактериален и противогъбичен ефект. Приемани спрямо предписанието дават бърз резултат като регулират детския имунитет, предотвратяват усложненията при боледуване и подпомагат бързото възстановяване след боледуване. Продуктите са с висок профил на безопасност при продължителна употреба. Ще ги откриете в аптечната мрежа в страната или онлайн на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.