Въпросителните относно новия вариант на Ковид-19 са много и все още се обсъжда коя е най-добрата защита срещу Омикрон. Данните към момента показват, че имунитетът придобит след ваксинация е по-устойчив от защитата на организма след преболедуване. Но според предварителни резултати от ново изследване хибридният имунитет (придобит от боледуване с Ковид-19 и последващо ваксиниране) се характеризира с най-висока концентрация на антитела срещу Омикрон.
Ефективност на ваксините срещу Омикрон
Две нови проучвания, разглеждащи ефективността на ваксината на Pfizer-BioNTech срещу Омикрон, доказват намален отговор на антителата спрямо тази мутация на вируса.
Едното изследване представлява серия от лабораторни експерименти, които анализират имунния отговор на 12 души, ваксинирани с две дози от препарата на Pfizer-BioNTech. Учените откриват, че хората са имали 41-кратен спад в нивата на неутрализиращите антитела при Омикрон в сравнение с първоначалния вариант на вируса. Изследването установява още, че хората, които са боледували с коронавирус и след това са се ваксинирали, поддържат сравнително добри нива на неутрализация срещу Омикрон и вероятно са с по-устойчива имунна защита. Според учените поставянето на бустерна доза би трябвало да даде подобен имунен отговор. Към момента данните от проучването са предварителни, защото то не е рецензирано.
Второто проучване е проведено от компанията Pfizer с цел да се установи дали поставянето на три дози от ваксината им осигурява достатъчна защита срещу Омикрон. То установява, че след трета игла титрите (количествата) на неутрализиращите антитела се повишават с 25 пъти в сравнение с поставяне само на две игли. Учените предполагат, че нивото на защита от заразяване с Омикрон след поставяне на бустерна доза е приблизително като това при поставяне на двудозова ваксина срещу първоначалния щам на Ковид.
Кога намалява имунната защита срещу Омикрон и предходните варианти на Ковид-19?
Към момента е ясно, че дори при завършен ваксинационен цикъл и поставяне на бустерна доза е възможен пробив на имунната защита и зразяване с Омикрон или някой от предходните варианти на вируса. Избягването на имунитета и повишената трансмисивност се дължат на вирусни мутации. Пробивните инфекции с коронавирус са възможни тогава, когато неутрализиращите антитела спаднат до критично ниско ниво. Но все още няма пълна яснота точно какви стойности се считат за критично ниски. Според няколко проучвания нивата на антитела срещу Ковид-19 започват да спадат от 3 до 6 месеца след ваксинация. Това е една от причините да се насърчава поставянето на бустерна доза, особено с оглед на бързото разпространение на Омикрон.
След преболедуване също е възможно пациентите да не успеят да произведат достатъчно на брой или достатъчно стабилни антитела срещу вируса. За защита на организма са необходими достатъчно неутрализиращи антитела срещу повърхностния шипов протеин на SARS-CoV-2, така че да се предотврати свързването с протеина ACE-2 върху човешки белодробни епителни клетки, което инициира инфекция.
За оптимална защита на локално ниво в условия на повишена заболеваемост се препоръчва прием на…
Имунобор Протект/Imunobor® Protect – надежден орофарингеален протектор на ниво устна кухина с мощно действие срещу вируси, включително и нови щамове на Ковид-19. Ефективността на продукта се дължи на рационалната комбинация от:
- високопречистен бета глюкан
- активна форма на витамин С
- стандартизиран екстракт от плодовете на Роза канина със съдържание на натурален витамин С
Съставките са съчетани така, че да влияят положително върху активността на имунните клетки. Благодарение на технологичната фармацевтична форма (таблетки за смучене) продуктът проявява силно противовъзпалително действие на ниво устна кухина. За оптимален ефект таблетките се смучат бавно до пълното им разтваряне. Приятният им ягодов вкус ги прави подходящи както за възрастни, така и за деца. Препоръчителният период на прием е минимум 3 месеца, а в условията на епидемия – постоянно. Продуктът е наличен в аптеките и в онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.