Новият индийски щам на Ковид, наречен на страната, в която за пръв път е засечен буди тревога, поради бързото си разпространение.
Повече за т.н. „индийски щам на Ковид”
Подобно на всички вируси и коронавирусът мутира. Чрез промените, които претърпява създава нови варианти с някои изменения в характеристиките. Също като „британския щам” B.1.1.7 и „южноафриканския щам” B.1.351, „индийският щам” B.1.617 е друга разновидност на вируса. Здравните експерти разграничават коронавирусните щамове, като на индийския вариант дават името Делта. Той за пръв път е открит през месец октомври 2020 година в Индия. До момента се разпространява активно в повече от 80 страни по света. В много държави здравните власти го определят като „вариант, будещ безпокойство”.
Характеристики на новия индийски щам на Ковид
До момента специалистите са идентифицирали три подтипа или подлинии на индийския вариант. Те се обозначават като B.1.617.1, B.1.617.2 и B.1.617.3. Всяка от посочените подлинии се различава малко от останалите. Но всички те имат мутации в Спайк протеина на вируса. Учените ги асоциират с по-лесно навлизане в човешките клетки и избягване на някои имунни отговори.
Според специалисти, индийския коронавирус вариант може да провокира по-различна симптоматика. Основният симптом в момента е главоболие, последвано от болки в гърлото, хрема и втрисане. Главните симптоми на „традиционалния” Ковид вариант, като кашлица и загуба на обоняние, се срещат много по-рядко.
По-заразен и опасен ли е?
Експертите смятат, че Делта вариантът на Ковид може да бъде по-заразен от останалите варианти. Тези изводи правят на базата на данни за това колко бързо се разпространява в другите страни. Предварителни данни от Обединеното кралство сочат, че индийският щам може да е 50% по-инфекциозен от британския вариант. Последният пък е между 50 и 100% по-заразен в сравнение с „обикновения” вариант на коронавируса.
Още изследвания ще са нужни, за да се докаже до колко индийският щам е по-заразен и дали води до повече случаи с летален изход. Ще са необходими и повече проучвания върху това дали характеристиките на варианта са по-опасни или влияние оказват външни фактори.
Мощна защита срещу заразяване с коронавирус
Както вече научихте, новите Ковид варианти, включително индийският, заразяват по-лесно. Опасността все още не е отминала и защитата е необходима! Видни български специалисти от една от водещите компании в здравеопазването „Борола”, разработиха схема от природни решения за профилактика на Ковид. Приемът на тези висококачествени естествени имуномодулатори помага за ефективно предпазване от коронавирус във все още активната епидемична обстановка:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – високотехнологични таблетки за смучене за локална профилактика, които се приемат 3 пъти дневно по 1 таблетка.
- Имунобор Бронхо/Imunobor® Broncho – комбинация от високопречистени и стандартизирани екстракти от Ехинацея и Котешки нокът за обща имунопрофилактика. Приема се 3 пъти дневно по 1 растителна капсула.
- Оксибор Цинк Селен Витамин C/Oxybor® Zn Se Vitamin C – съчетание от най-важните имунни антиоксиданти в условия на пандемия. Дозира се по 1 капсула до 3 пъти дневно.
Протекция срещу усложнения от Ковид
Коронавирусът е непредсказуем, като може да причини внезапни усложнения и да продължава да уврежда организма дори след боледуване. Ако в момента боледувате от Ковид или сте във възстановителен период, непременно подкрепете здравето си с Имуфлам/Imuflam®. Този мощен природен имуномодулатор е специално разработен за добро функциониране на имунната система, регулиране на имунитета и имунните процеси. Той потушава възпалението, овладява болковия синдром при боледуване и предотвратява цитокиновата буря и последващи усложнения. Оказва защитно действие срещу увреждащия оксидативен стрес, натрупан след боледуване.
Ефектът му се дължи на прецизна комбинация на висококачествени стандартизирани екстракти от Котешки нокът (Uncaria tomentosa) и Моминска вратига (Tanacetum parthenium).
Препоръчва се за прием и при контакт с болен от Ковид. Има висок профил на безопасност и може да се употребява и от хора със съпътстващи заболявания.