Ковид-19 може да протече под 7 различни форми, твърдят учени от Медицинския университет във Виена. Научете повече в редовете по-долу.
7-те форми на Ковид-19
Чрез изследването си, публикувано в European Journal of Allergy and Immunology, и цитирано от DW, учените имат за цел да открият как се проявява ефективен имунитет при хората, преболедували Ковид-19, и как се измерва той. Те изследвали кръвта на 109 рековалесцентни (преборили Ковид-19) и 98 здрави хора. Използвайки данни от проучването, учените посочват, че различните симптоми на Ковид-19 могат да се обединят под групи. Така те идентифицират 7 групи симптоми, образуващи 7 различни форми на протичане на заболяването:
- С грипоподобни симптоми – повишена температура, втрисане, умора и кашлица
- Със симптоми на настинка – хрема, запушен нос, кихане и сухота в гърлото
- С болки в ставите и мускулите
- С възпаление на очите и лигавиците
- С белодробни проблеми – задух и пневмония
- Със стомашно-чревни проблеми – главоболие, повръщане и диария
- Със загуба на обоняние и вкус, и други протичащи симптоми
Какво могат да значат симптомите от 7-те форми на Ковид-19?
„В последната група открихме, че загубата на обоняние и вкус засяга предимно пациенти с млада имунна система.”, споделя имунологът Винфрид Пикъл, ръководител на изследването. Трябва да се отбележи, че младата имунна система не зависи от възрастта на пациента. Тя се измерва според броя имунни клетки (Т- лимфоцити), произведени от тимусната жлеза.
От друга страна, протичането на Ковид-19 с висока температура може да значи дълъг имунитет. А формата на Ковид-19 със загуба на обоняние и вкус може да е свързана с голямо наличие на Т-лимфоцити.
Какви са последствията за имунната система?
Чрез кръвните изследвания, учените откриват, че Ковид-19 оставя „отпечатък”, като води до специфични изменения в имунната система. Пример за това е броят на гранулоцитите, бели кръвни клетки, които се борят с бактериалните инфекции. Той е понижен при хората, преболедували Ковид-19. При тях обаче, остават активни клетките, които осигуряват информация за прекарана инфекция, както и тези, унищожаващи клетките, инфектирани от вируса. „Това означава, че седмици след инфектиране, имунната система е все още заета със заболяването”, посочва Пикъл. Според учените, на това може да се дължи и изтощението, което някои хора продължават да чувстват дълго след боледуване от Ковид-19.
Какво можем да сторим, за да се защитим?
Учените продължават да подчертават значимостта на силната имунна система в условия на висок риск от заразяване с коронавирус. Предвид това, една от водещите фирми в здравеопазването у нас – Борола, разработи схема за укрепване на имунната система и активна защита от заразяване с коронавирус. Тя е съобразена с епидемичната обстановка и осигурява протекция за хората от всички възрастови групи:
За възрастни:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Бронхо/Imunobor® Broncho – 3×1 растителна капсула дневно
- Оксибор Цинк Селен Витамин С/Oxybor® Zinc Selen Vitamin C – до 3 таблетки дневно
За деца в училищна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Кидс/Imunobor® Kids капсули – 2×1 растителна капсула дневно
- Оксибор Цинк Селен Витамин С/Oxybor® Zinc Selen Vitamin C – до 2 таблетки дневно
За деца до 6-годишна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Кидс Сироп/Imunobor® Kids Syrup – по 1 чаена лъжичка (5 ml) дневно на гладно