Периодичното гладуване, се свързва с известни здравословни ползи, но според ново проучване може да повлияе негативно за потисната имунна система. Гладът предизвиква хормонална реакция на стрес в мозъка, което може да принуди имунната система да пести ресурси, когато храната е оскъдна. Изследването е проведено върху животни, но учените предполагат, че периодичното гладуване може да компрометира имунната защита и при хора.
Периодично гладуване и потисната имунна система
Закуската е известна като най-важното хранене за деня, но към момента ефектите върху здравето от пропускането й не са напълно разбрани. Проучванията показват ползи от периодичното гладуване върху цялостното състояние на организма, включително намален риск от заболявания, като хипертония, атеросклероза, затлъстяване и диабет. Но според нов експеримент, проведен върху мишки, гладуването има потенциален недостатък. Изследването установява, че има бързо намаляване на броя на циркулиращите имунни клетки при животни, на които не е позволено да ядат в часовете след като се събудят.
За целите на проучването изследователите сравняват мишки, които могат да ядат, когато пожелаят, с гризачи, които нямат достъп до храна в часовете, след като станат активни. Само след четири часа учените регистрират 90% спад в броя на моноцитите (вид имунни клетки) в кръвния поток на мишките, които гладуват. Моноцитите патрулират в тялото, за да търсят патогени и организират имунния отговор при наличие на инфекция и възпаление. Имунните клетки се произвеждат от костния мозък. Експериментът показва още, че по време на гладуване моноцитите се връщат от кръвния поток в костния мозък. Когато храненето се поднови, имунните клетки се изливат обратно в кръвния поток, което води до необичайно висока концентрация на моноцити (моноцитоза).
Периодично гладуване и борба с инфекциите
Учените проследяват как гладуването, последвано от хранене, влияе върху способността на мишките да се борят с инфекция. След 24-часово гладуване, последвано от 4 часа хранене, те заразяват мишките с бактерия, която е чест причинител на пневмония. В сравнение с мишките, които са имали свободен достъп до храна през цялото време, гризачите, които са гладували, умират по-рано и в по-голям брой. Изглежда това е в резултат на повишено възпаление в белите дробове на животните.
Учените уточняват, че е твърде рано е да се каже дали проучвания като това при мишки имат значение за хората, които пропускат закуска или гладуват периодично с цел отслабване. Също така негативите върху имунната система се наблюдават при 24-часово гладуване. Но предходни проучвания показват, че лишаването от храна за период от 12-16 часа дори е благоприятно за имунитета. Необходими са още изследвания по темата, включително върху хора, за да се разбере връзката между гладуването и функцията на имунитета.
Природна терапия за регулиране на имунната функция през цялата година
Възможно е всеки да се сблъска със ситуации, които компрометират функцията на имунната система. В тези случаи на помощ идва Имунобор / Imunobor®. Специалистите от програма Имунитет го препоръчват, защото действа като доказан имуномодулатор с мощен противовъзпалителен ефект. Допринася за по-добра защита на организма от патогени (бактерии, вируси, гъбички). Силата на продукта се дължи на съчетанието на цялата индийска медицина в една капсула. Активните вещества са кора на Котешки нокът 500 mg и по 50 mg Мака, Йерба мате и По деарко (Мравчено дърво). Те взаимно се допълват и усилват действието си. Продуктът е с висок профил на безопасност. Приеман сутрин, осигурява жизнен тонус през целия ден. Предлага се в аптеките без рецепта. Наличен е и онлайн в сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.