В много магазини ще намерите опаковки от хапчета и билкови препарати, за които се твърди, че „подкрепят имунната система“ и допринасят за засилване на имунитета. Въпреки, че някои препарати променят определени компоненти на имунната функция, до този момент няма доказателства, че те действително засилват имунитета до степен по-добра защита срещу инфекции и болести. Доказването на способността на дадена билка или вещество да повиши имунитета все още е много сложен въпрос. Трудността идва от това, че е трудно да се докаже дали един продукт, повишаващ нивата на антителата в кръвта, допринася за комплексното подсилване на имунитета.
Има ли научно доказани и наистина действащи продукти за засилване на имунитета?
Имунната система на всеки човек е уникална. Всеки организъм реагира по различен начин на дадено активно вещество. Така че, ако баба ви казва, че тя е била здрава с помощта на билков препарат в продължение на години, който я предпазвал от заболяване, кой може да каже, че това не е така? Проблемът възниква, когато учените се опитват да изследват такъв препарат сред голям брой хора. Факт е, че той действа за един човек, но няма да се появи в изследователските данни, ако не е еднакво ефективен за по-голяма група.
Учените са се занимавали с доста на брой билки и витамини, изследвайки техния потенциал и по какъв начин повлияват имунната система и за засилване на имунитета. Голяма част от тези изследвания са фокусирани върху възрастни хора, деца или хора с отслабена имунна система, като болни от СПИН. Все още са необходими допълнителни проучвания, за да потвърдят или опровергаят резултатите. Следователно, тези находки не трябва да се считат за универсално приложими.
Някои от добавките, на които изследователите обърнаха внимание са следните:
Котешки нокът (Cat’s claw)
Котешкият нокът проявява имуностимулиращ ефект. Той съдържа две различни групи фитохимикали от групата на алкалоидите, по-специално пентациклични оксинадолни алкалоди (ПОА) или тетрациклични оксинадолни алкалоиди (ТОА). Групите имат различни въздействия върху организма, но едновременно допринасят за засилване на имунитета. Пентацикличните оксинадолни алкалоди (ПОА) имат основно подсилващи имунитета функции:
- помагат за засилване на имунната система, като унищожават много от паразитните щамове бактерии, живеещи в храносмилателната система
- подпомагат функцията на Т-имунните клетки, за които има данни, че са с по-ниски нива при активно спортуващи
- увеличават ефективността на макрофагите (тип имунни клетки)
- увеличават антираковите способности на имунната система
- подобряват общата способност на тялото да се справя с вирусни инфекции
Други положителни за здравето ефекти: има предположения, че Котешкият нокът проявява антиоксидантна активност и подобрява оплодителните способности при мъжете. Бременни жени или кърмещи майки; деца на възраст под две години; хора с присадени кожа или органи; хора с автоимунни заболявания (алергии), проблеми с кръвосъсирването или туберкулоза не бива да употребяват билката. Концентрациите на алкалоидите в екстракта определят дозите. При 4% концентрация на алкалоиди дозите варират от 250 до 1000 мг/дневно.
Ехинацея
Ехинацеята е многогодишно растение, което притежава способността да влияе изключително благоприятно върху способността на организма да се справя с множество видове вирусни инфекции – настинка, ринит и др. В миналото, от тези нейни свойства се възползват много индиански племена, а днес съвременни проучвания доказват забележителните ефекти, които Ехинацеята има върху човешкия организъм.
Резултати от няколко прочувания доказват, че приемът на Eхинацея води до облекчаване на симптомите на инфекции, както и до скъсяване на периода на тяхната изява.
Проучване проведено от учени от университета Кардиф доказва, че употребата на билката, освен, че понижава опасността от настинки, но и понижава количеството на назначените лекарствени медикаменти.
Според резултати от проведено изследване в Лондон, четири месечния прием на екстракт от Eхинацея, по три пъти дневно, повишава значително защитните сили на организма при хора с понижен имунитет.
Бета Глюкан
Бета-глюканът притежава мощен имуностимулиращ ефект. Той се свързва със специфичните рецептори на макрофагите и имунните клетки в лимфоидната тъкан на червата. Това предизвиква серии от имунни реакции, които водят до повишаване на локалната имунна защита на лигавиците в чревната и урогениталната система и до отключване на системен имунен отговор. Бета-глюканът показва синергичен ефект с редица антибиотици и има директен антимикробен ефект.
Алое вера
Засега няма доказателства, че Алое Вера може да модулира имунния отговор. Тъй като много различни форми и съединения са били използвани в изследванията, сравняване на резултатите е трудно. Все пак, има някои доказателства, че локално Алое Вера е полезно за леки изгаряния, рани или измръзване, а също и за кожни възпаления, когато се комбинира с хидрокортизон.
Астрагалус (Astragalus membranes)
Продукти, съдържащи Астрагалус се предлагат на пазара като имуностимулатор, но качеството на изследванията, доказващи имуностимулиращи свойства на Астрагалус са бедни. Освен това може да бъде опасно.
Чесън
Чесънът има известна възможност за борба с инфекциите. В лабораторни условия, учените са установили, че чесънът работи срещу бактерии, вируси и гъбички. Въпреки че това е обещаващо, все още не са достатъчно добре разработени изследванията върху хора, които се провеждат с цел да се установи дали това носи ползи за човешкия организъм. Изследване, проведено през 2006 г., което разглежда честотата на проява на някои видове рак и потреблението на чесън и лук в южните европейски популации, намира връзка между честотата на употребата на чесън и лук и по-нисък риск от някои видове ракови заболявания. Докато не се знае повече обаче, е твърде рано да се препоръча чесън като средство за лечение или профилактика на инфекции или контролиране на ракови заболявания.
Жен-шен
Съществуват много твърдения за способността на Жен-шен да стимулира имунната система. Въпреки твърденията на редица предимно малки проучвания, Националния център за комплементарна и алтернативна медицина (NCCAM) счита, че те не са били достатъчно големи и качествени. NCCAM в момента подпомага научните изследвания, за да се разберат действията на азиатския Жен-шен по-пълно.
Корен от женско биле (Glycyrrhiza glabra)
Коренът от женско биле се използва в китайската медицина за лечение на различни заболявания. Повечето проучвания с корена от женско биле са направени в комбинация с други билки, така че не е възможно да се провери, дали всички ефекти се дължат само на корена на женското биле. Все още се знае твърде малко за ползите от билката за засилване на имунитета.
Пробиотици
Има стотици различни вида бактерии в храносмилателния тракт, които подпомагат процеса на храносмилане. Сега изследователи, включително и някои в Harvard Medical School, намериха доказателства за връзката между тези „добри“ бактерии и имунната система. Вече е известно, че има бактерии в червата, които влияят благоприятно на дейността на имунната система, като например коригиране на недостатъци и увеличаване на броя на някои Т-клетки.
Основните типове пробиотици са добрите бактерии от род Lactobacillus и Bifidobacterium, които живеят в храносмилателния ви тракт.
Важно е да се знае и че не всички пробиотични продукти са с еднакво качеството. Някои съдържат това, което твърдят, други – не. В доклад от 2006 г., Американската академия по микробиология заяви, че „в момента, качеството на пробиотици, достъпни за потребителите в целия свят, е ненадеждно.“