Ако се чудите кога започва да се проявява така наречената „пролетна умора“, споделяме няколко оплаквания, които издават, че страдате от изтощение, характерно за преходния сезон. Най-честите признаци на пролетната умора са липса на енергия, сънливост, разсеяност, чести главоболия и световъртеж, меланхолични настроения и промяна в апетита. А какво предизвиква споменатите неразположения и как да ги преодолеете, вижте в следващите редове.
Причини за пролетна умора и кога започва
Точната причина за пролетната умора не е научно класифицирана. Все пак се предполага, че хормоните, кръвното налягане и храненето играят основна роля. По-голямото количество слънчева светлина през пролетта активира производството на повишаващия настроението хормон серотонин сутрин. В същото време мелатонинът, който отговаря за съня, е все още много активен. Взаимодействието на тези два хормона стресира тялото, което предизвиква умора.
Повишаването на градусите навън също влияе върху телесната температура и следователно върху кръвното налягане. Когато се затопли, кръвоносните съдове се разширяват и кръвното налягане пада. Резултатът е чувство на силна умора. Бедният на плодове и зеленчуци хранителен режим през зимата също оказва влияние върху енергийните нива през пролетта. Дефицитът на ценни витамини и минерали може да повлияе негативно върху цялостното благосъстояние и допринася за чувството на отпадналост през преходния сезон. Не на последно място, смяната на часовото време през пролетта си казва думата. Мнозина споделят, че пролетната умора настъпва именно с преместването на стрелките на часовника. Оплакванията са предимно от недоспиване и липса на енергия през първите седмици на пролетта, докато биологичния часовник се адаптира към лятното часово време.
Овладяване на пролетната умора
Каквито и да са причините зад пролетната умора, добрата новина е, че можем активно да противодействаме на симптомите. Това, което е липсвало на тялото през зимата, може да му бъде върнато през пролетта: слънце, чист въздух, движение и богата на витамини диета.
Хубавото време през пролетта предразполага да прекарваме повече време на открито. Жадуваното слънце се показва все по-често, което е отлична възможност да си набавим витамин D. Той подсилва имунитета, подпомага усвояването на калция, като се грижи за костното здраве и намалява чувството на умора и раздразнителност. И тъй като студеното време вече не е оправдание за липсата на физическа активност, си струва да наблегнете на движението. Добрата новина е, че може да практикувате любимия спорт и на открито. Тренировките като джогинг и колоездене подобряват кръвообращението и помагат в борбата с пролетната умора по естествен път. За повече енергия препоръчваме още диета, в която преобладават сезонните плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Те доставят на организма необходимите витамини и минерали за повече енергия.
Природно средство за подобряване на жизнения тонус през пролетта
Специалистите от Програма Имунитет съветват да се доверите на изцяло натурално средство за по-лесно адаптиране на тялото към новия сезон. Оксибор Форте / Oxybor® Forte е широкоспектърна комбинация от мощни антиоксиданти. Всяка капсула съдържа оптимални количества проантоцианидин, селен, бета каротин, аскорбинова киселина, α-токоферол, цинк, мед, магнезий, манган коензим Q10. Съставките са съчетани така, че взаимно да се допълват и да подсилват действието си. При редовен прием организмът е тонизиран, а физическата и умствената умора – преборени. Продуктът има благоприятно действие и за забавяне процесите на стареене и подобряване защитните сили на тялото. Препоръчва се за подсилване на имунитета и повдигане на жизнения тонус през преходния сезон. Няма данни за противопоказания и странични ефекти дори при дълговременна употреба. Търсете всички продукти на едноименната марка Имунобор в аптеките у нас или поръчайте на атрактивни цени онлайн от сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg