С напредване на възрастта е нормално да настъпи стареене на имунната система. Към момента не са напълно изяснени факторите, които ускоряват или забавят този процес, но е доказано, че той не протича с еднаква скорост при всички. В следващите редове споделяме повече за проучване, което свързва ежедневния стрес със стареенето на имунитета и последиците за здравето.
Стрес и стареене на имунната система – каква е връзката?
Ново проучване изследва защо някои хора, макар и на еднакви години, имат различна имунологична възраст. За целите на експеримента учените разглеждат и анализират данни от голямо национално проучване в САЩ, проведено сред хора на възраст над 50 години. Екипът събира информация от участниците за разнородни стресови фактори, на които са изложени в ежедневието си, включително загуба на работа, дискриминация, житейска травма (например загуба на близък) и хроничен стрес (като финансови затруднения). След това изследователите взимат кръвни проби от участниците и анализират нивата на наличните имунни клетки, включително белите кръвни телца. Те имат ключова роля за правилното функциониране на имунитета при среща с вируси, бактерии и други патогенни микроорганизми. Това е първото проучване, което събира толкова мащабни данни на национално ниво в САЩ за имунните клетки.
След подробен преглед и анализ на информацията от 5744 участници, които са дали кръвна проба и са предоставили данни за стресовите фактори, изследователският екип стига до извода, че хората, които са преживяли по-голям стрес, имат по-малък дял на т.нар. „наивни“ Т-клетки. Това са нови имунни клетки, които са необходими за неутрализиране на патогени, с които имунната система не се е сблъсквала преди. Тези участници имат по-голям дял „късно диференцирани“ Т-клетки, които са по-стари и са изчерпали възможностите си да се борят с „нашественици“. Вместо това тези клетки произвеждат протеини, които могат да увеличат вредното хронично възпаление в организма. Хората с нисък процент „нови“ и висок процент „стари“ Т-клетки имат по-възрастна имунна система.
Други фактори за стареене на имунната система
Учените отбелязват, че след като са взели под внимание някои странични фактори като небалансирано хранене и липса на физическа активност, връзката между стреса и ускореното стареене на имунната система не е така явна. Това предполага, че придържането към по-здравословни навици може да компенсира рисовете, обусловени от високите нива на стрес.
Друг фактор, който екипът разглежда е потенциалната експозиция на цитомегаловирус. Той е често срещан и обикновено не предизвиква симптоми, но се свързва с ускорено стареене на имунната система. Цитомегаловирусът обикновено пребивава в латентно състояние в човешкия организъм, но високите нива на стрес, могат да предизвикат реактивацията му и да натоварят допълнително имунитета. При продължителна борба с инфекцията е възможно имунната система да изразходва запаси от „наивни“ Т-клетки. Това води до повече „изтощени“ Т-клетки, които циркулират в тялото и причиняват хронично възпаление.
Ползи от проучването
Проучването помага да се изясни влиянието на стреса върху стареенето на имунитета и да се установят потенциалните начини за забавяне на този процес. Те включват придържането към здравословни навици като балансирана диета, физическа активност, отказ от тютюнопушене и овладяване на тревожността. Учените отбелязват, че епидемиологичните изследвания не могат напълно да установят причинно-следствената връзка и са необходими още проучвания по темата. Според учените, колкото по-млада е имунната система, толкова по-способна е да се бори с инфекциите и да изгражда задоволителен имунен отговор при ваксинация. Смята се, че стареенето на имунитета може да има връзка с по-тежките случаи на Ковид-19 и с по-слабия отговор при имунизация.
За оптимално функциониране на имунната система може да се доверите на широкоспектърна комбинация от антиоксиданти
Имунолозите от програма Имунитет препоръчват прием на изцяло природен продукт, който защитава организма от вредното влияние на свободните радикали и оксидативния стрес. Оксибор Форте/Oxybor® Forte е рационална комбинация от мощни антиоксиданти – проантоцианидин, селен, бета каротин, аскорбинова киселина (витамин C), α-токоферол (витамин Е), цинк, мед, магнезий, манган и коензим Q10. Съчетани по този начин те взаимно подсилват ефекта си, подпомагат функцията на имунната система и подобряват цялостното здравословно състояние и общия тонус. Продуктът е с изцяло природен състав и висок профил на безопасност. Прима се по 1 таблетка дневно, след хранене, като за оптимални резултати се препоръчва продължителна употреба. Може да закупите от аптеките в страната или онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.