Високите температури през летния сезон изглежда са предпоставка за храносмилателни проблеми. В следващите редове споделяме повече за влиянието на покачващите се градуси на термометъра върху стомашно-чревното здраве.
Дехидратация – предпоставка за храносмилателни проблеми
Една от основните предпоставки за увеличаване на храносмилателните заболявания през горещия сезон е дехидратацията. Топлото време провокира повишено изпотяване, за да се регулира телесната температура. В резултат организмът може да загуби значително количество течности и да се наруши водно-електролитния баланс, необходим за правилното функциониране на храносмилателната система. Дехидратацията може да причини запек, тъй като тялото се опитва да спести вода, като я изтегля от дебелото черво. Това води до по-твърди изпражнения и затруднено изхождане. При недостатъчен прием на течности също така се повишава рискът от чревни инфекции, тъй като дехидратацията компрометира способността на имунната система да се бори с патогените.
Качество на храната
Безопасността на храните е друг фактор, допринасящ за нарастването на храносмилателните заболявания през лятото. По-високите температури създават благоприятна среда за растеж на бактерии и други микроорганизми, които могат да причинят хранително натравяне, диария и др. Топлото време е подходящо за пикници, барбекюта и събития на открито, но трябва да се обърне особено внимание на съхраняването на храната. Високите температури спомагат за по-бързото разпространение на патогенни микроорганизми, които причиняват стомашно-чревни неразположения. Консумирането на заразена храна може да доведе до хранително натравяне, диария и повръщане.
Промяна в хранителните навици
Горещото време често води до промени в хранителните навици. Хората са склонни да консумират повече студени напитки, сладолед и други охладени храни, за да преборят жегите. Въпреки че те могат да осигурят временно облекчение, прекомерната консумация на ледени храни и напитки може да наруши храносмилателния процес. От една страна те могат да забавят храносмилането. Поглъщането на студени храни и напитки свива кръвоносните съдове в стомашно-чревния тракт, намалявайки ефективността на усвояването на хранителните вещества. Прекаляването с мазни храни през лятото също може да доведе до храносмилателни неразположения, като киселинен рефлукс и подуване на корема.
Природното решение срещу храносмилателни проблеми през лятото
Специалистите от програма Имунитет напомнят, че превенцията си остава най-добрия начин за предотвратяване на стомашни проблеми през лятото. За поддържане на бактериалното равновесие в чревната флора помагат качествените продукти с пробиотици. Именно такъв е Имунобор Биотик / Imunobor® Biotic. Това е най-добрият източник на високо количество Лактобацилус булгарикус – основен пробиотик за здравето на червата. В допълнение осигурява и бета глюкан – единственият имуномодулатор от природен произход с доказан механизъм на действие. Съставките се допълват и усилват действието си.
Лактобацилус булгарикус възстановява биологичната бариера на организма, а именно – „добрите“ чревни бактерии. Предотвратява проникването и залавянето на патогените в чревната лигавица, произвежда антимикробни вещества – бактериоцини, възвръща бактериалния баланс в чревната микрофлора.
Бета глюканът активира устойчивостта на организма към вируси, бактерии и други болестотворни микроорганизми.
Продуктът е ефективен и напълно безопасен. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Приема се винаги на гладно. Подходящ и за възрастни, и за деца.