Количественото и качествено изменение на чревната микрофлора (чревна дисбиоза/чревна дисбактериоза) вероятно допринася за развитието и обострянето на лупус. Това предполага проучване на американски изследователи. Резултатите са публикувани в онлайн изданието на сп. Annals of the Rheumatic Diseases (ARD) от 19 февруари 2019 г.
„Откритието може да доведе до разработването на нови методи за лечение на пациенти с лупус – автоимунно заболяване, което засяга кожата, ставите и вътрешните органи“. Коментарът е на главния автор на изследването д-р Грег Силвърман от медицински център „Лангон“ (NYU Langone Health) към Нюйоркския университет.
Чревна дисбиоза и ролята на бактериите при лупус
В своето проучване д-р Силвърман и екипът му изследват фекални и кръвни проби на 61 жени с лупус. Учените търсят бактерии и антитела, които се „борят“ с автоимунната инфекция. Контролната група включва 17 здрави жени на подобна възраст.
От сравнителния анализ става ясно, че участничките с лупус имат около 5 пъти по-високи нива на бактерията Ruminococcus gnavus. Впечатление прави, че увеличеното количество на въпросната бактерия корелира с повишено количество антитела в организма. Резултатите сочат още, че обострянето на заболяването е свързано с увеличаване на бактерията Ruminococcus gnavus и на антителата.
Д-р Силвърман е на мнение, че наличието на повишена чревна пропускливост (пропускливи черва), действа като отключващ фактор за клинична изява на лупус.
Надежди за бъдеща терапия
„Настоящите терапии за лупус са насочени към потискане функциите на имунната система. Това, че бактерии утежняват състоянието при някои пациенти, е факт, който може да бъде от голямо значение и полза за откриване на нови терапевтични подходи“. Не може да скрие вълнението си д-р Силвърман.
Изследователите са категорични, че проучването предоставя една нова гледна точка за връзката между автоимунното заболяване лупус и излагането на бактерии. „Възможно е антибактериалните антибиотици или пробиотиците, които насърчават здравословния баланс на чревните бактерии, да заменят познатото лечение“, обнадеждени са изследователите.
Отличен съюзник при чревна дисбиоза
Специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват Имунобор Биотик / Imunobor® Biotic при нарушена чревна флора. Това e мощен синбиотик (пробиотик и пребиотик в едно), който едновременно възстановява чревния баланс и регулира имунитета.
Всяка капсула съдържа висок брой лиофилизирани бактериални тела от пробиотик Lactobacillus bulgaricus 250 mg и висококачествен стандартизиран бета-глюкан 250 mg.
Продуктът повишава локалната имунна защита на лигавицата в червата. Оказва директен антимикробен ефект, нормализира чревната микрофлора, насочва имунитета в правилната посока. Подходящ е и за възрастни, и за деца. Може да се използва дори от бременни. Има отлична поносимост и удобен прием. Приема се по 1 капсула 3 пъти дневно на гладно за 10 дни. След овладяване на симптомите се преминава към поддържащо лечение с по 2 капсули дневно.
Търсете в аптеките или поръчайте сега от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.