Учени доказват връзка между консумацията на алкохол и функционирането на нашата имунна система. Въпреки че по-често свързваме прекаляването със спиртните напитки с увреждане на черния дроб, се оказва, че те се отразяват и върху цялостните защитни сили на организма.
Алкохол и имунна система – в тясна връзка помежду си
При консумация на алкохол преди да се абсорбира от кръвта той попада в стомашно-чревния тракт. Възможно е спиртните напитки да увредят епителните клетки, Т-клетките и неутрофилите в стомашно-чревния тракт, като в резултат се уврежда пропускателната функция на чревната бариера. Алкохолът също така може да наруши баланса между добрите и лошите микроорганизми в стомашно-чревната флора, който е пряко свързан с оптималното функциониране на имунната система.
От тук става ясно, че е възможно консумацията на алкохол да повлияе защитните механизми на организма. Няколко проучвания доказват зависимия от дозата ефект, който алкохолът има за предотвратяване свързването на моноцитите и макрофагите с липополизахарид (LPS) – компонент на бактериалната клетъчна стена. При здрав имунитет след свързване с LPS моноцитите се активират и узряват в макрофаги, които се придвижват до мястото на инфекцията, за да секретират важни цитокини за възпалителния имунен отговор. Тези процеси се медиират от активирането на ядрен фактор kappa B (NFκB), който може да бъде инхибиран от консумацията на алкохол и по този начин да предотврати производството на провъзпалителни цитокини. Проучване потвърждава тази теза, като резултатите доказват, че прекомерната консумация на алкохол намалява производството на различни цитокини, включително интерлевкин-6 (IL-6), IL-10 и IL-12.
В допълнение към лабораторните изследвания, потвърждаващи негативното действие на алкохолната консумацията върху вродената имунна система, няколко проучвания установяват, че хроничното прекаляване със спиртни напитки променя плазмените нива на цитокини и оказва негативен ефект върху придобития имунитет.
Консумация на алкохол и инфекции в организма
Способността на алкохола да променя функцията, както на вродената, така и на придобитата имунна защита, неизбежно се отразява и върху реакцията на организма при инфекции. Това важи дори за хората, които консумират умерени количества алкохол. Доказано е, че употребата на спиртни напитки повишава податливостта както към бактериални, така и към вирусни инфекции. Също така алкохолът ускорява прогресирането на хронични вирусни инфекции, включително вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ) и хепатит С.
Проучвания доказват още, че белите дробове са силно уязвими към ефектите на алкохола. Спиртните напитки може да намалят способността на клетките на респираторния епител да отстраняват слузта от белите дробове. Това директно уврежда белодробната тъкан и може да отслаби правилното функциониране на жизненоважния орган с течение на времето. Въпреки че това хронично отслабване на белодробната функция не винаги причинява незабавни симптоми, негативните ефекти могат да се проявят, когато възникне тежка респираторна инфекция.
Когато имунната система се нуждае от подкрепа се доверете на помощ от природата
Поддържането на силен имунитет винаги е бил и ще бъде главен приоритет за всички нас. Специалистите от програма Имунитет дават природното решение за подсилване на естествената защита на организма.
За подкрепа на имунитета при висок риск от инфекции спокойно може да се доверите на Имунобор / Imunobor®. Този натурален продукт съдържа научно разработена комбинация от природни екстракти с мощен ефект за подсилване на имунитета – Мака, Мате, Котешки нокът и Мравчено дърво. Приемът му действа благоприятно за „трениране” на имунитета с цел активиране на имунните клетки и способността им да произвеждат антитела. Така по естествен път се ускорява имунният отговор и се подобряват защитните сили на организма. Продуктът е с висококачествен състав и профил на безопасност. Подходящ е за дълговременна употреба като няма данни за противопоказания и нежелани ефекти.