Съвкупността от бактерии в носа и горната част на гърлото (назофарингеален микробиом) съдържа биомаркери за оценка на степента на боледуване от ковид. Такова предположение изказват учени от Медицинския колеж към Университет Огъста в Джорджия, САЩ.
Боледуване от ковид и ролята на бактериите в носоглътката
Започваме с уточнението, че назофарингеалният микробиом играе ролята на защита от първа линия при различни инфекции. Той е естествена бариера срещу всякакви патогени. Това се обуславя от факта, че в него има много имунни клетки с ключово значение в разпознаването на респираторните вируси. Броят на ACE2 рецепторите, чрез които SARS-CoV-2, вирусът причинител на ковид-19 прониква в клетката, обаче също е в изобилие в тази зона на тялото.
В своето проучване изследователите анализират назофарингеалния микробиом на:
- 27 души на възраст с отрицателен тест за коронавирус
- 30 лица с положителен тест за ковид, но без симптоми
- 27 пациенти с умерени симптоми на ковид-19, които не се нуждаят от болнично лечение
При анализа на резултатите учените забелязват, че най-значими промени в състоянието настъпват при пациенти, които нямат достатъчно микробиом за секвениране. За сравнение, по-голямата част от асимптоматичните пациенти имат сравнително балансиран микробиом и видимо са добре.
Предположенията на учените за случващото се
Според изследователите дисбалансът на назофарингеалния микробиом при симптоматични пациенти може да е резултат от хремата и кихането. Намаленият брой бактерии на свой ред е свързан с тежестта на инфекцията. „Така се създава порочен кръг“, коментират учените.
Изследователите подозират, че влошеното състояние на симптоматичните ковид пациенти би могло да се дължи и на:
- по-малкия размер и намаленото бактериално разнообразие на назофарингеалния микробиом
Изграждането на тази хипотеза те правят по аналогия със стомашно-чревния микробиом. Нужни са обаче повече изследвания, за да докажат твърденията си.
За намаляване на риска от боледуване от ковид специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват…
Имунобор Протект/Imunobor® Protect – орофарингиален протектор, подходящ както за възрастни, така за и деца. Приемът му възпрепятства заразяването с вируси (в т.ч. нови щамове на SARS-CoV-2) на ниво устна кухина.
В основата на положителния ефект на продукта стои комбинацията от:
- единствения природен имуномодулатор с доказан механизъм на действие – Бета глюкан (микронизиран с чистота 93%) – 30 mg
- Витамин С (като L-аскорбинова киселина) – 40 mg
- екстракт от плодовете на Роза канина (със съдържание на натурален Витамин С 5 mg) – 10 mg
Съставките се допълват и взаимно усилват действието си. Синергията помежду им превръща продукта в незаменим за здравето на гърлото в усложнена епидемична обстановка.
Приемът е удобен:
- при деца от 3 до 8 г. по 1 таблетка дневно
- при деца над 8 г. по 2 таблетки дневно
- при възрастни по 3 таблетки дневно
Таблетките са с удължено освобождаване за по-добра защита през целия ден. Имат приятен ягодов вкус и децата ги обичат.