Актуалните данни за заболеваемостта от дихателни инфекции към 30.01.2014 посочват ежеседмично покачване броя на болните. Нивото на интензивност на епидемичния процес на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) нараства, като общата заболеваемост за страната е 235.64 на 10 000 души. Всяка седмица броят на болните почти се удвоява. Най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 0-4 г., следвана от възрастовата група 5-14 г. Данните показват по-висока честота на заболяване на населението от грип спрямо миналата година. От началото на 2014 г. до 29.01.2014 г. в Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ са изследвани 446 клинични проби. Грипни вируси са доказани в 167 (37%) проби (всички са тип А). От тях 111 (66%) проби са положителни за пандемичния грипен вирус А(H1N1).
Според докладa за оценка на риска от сезонния грип в Европа на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията (ECDC), България е една от четирите страни, в които грипът е със средни нива на разпространение. Доминиращият подтип за България, Великобритания, Испания, Гърция и Швеция е A(H1N1), подобен на познатия A/Калифорния/7/2009 (H1N1) – „свински грип“.
Грипните инфекции често са съпроводени от тежки усложнения. Ето защо при такава обстановка е необходимо допълнително предпазване, независимо дали сме правили някаква профилактика – природни средства, ваксини и др. в началото на сезона. Уместно е да се започне прием на имуностимулатори, специфични за дихателната система като например комбинацията от екстрактите котешки нокът и ехинацея (Имунобор Бронхо). Тази комбинация е подходяща и когато вече е започнало боледуване за предпазване от усложнения – вторични бактериални инфекции – бронхити, пневмонии, бронхиолити и др.