Много родители имат чувството, че се въртят в порочен кръг и че децата им боледуват изключително често, особено през есенно-зимния период. Всъщност това наистина е така, заради особеностите на времето – рязка смяна на температурата, влажност и наличие на вятър. Тъй като децата все по-често стоят в затворени помещение, посещават ясли, градини и училища, разпространението на вирусите става много по-лесно и бързо. В следващите няколко реда сме описали причините, поради които децата боледуват често, кои са възрастовите групи и как да се справите по-леко с преминаване на заболяванията.
Основни причини, заради които децата боледуват често?
Съвсем нормално е децата да се разболяват докато имунната им система се изгражда, особено при малчуганите, които са под 7 годишна възраст. Тези, които посещават детски градини и училища са изложени на нова среда и нови патогени, с които не са се сблъсквали досега. В тези места децата разпространяват микроби по-лесно, тъй като все още не знаят как да спазват мерки за безопасност – да кихат и кашлят с ръка на устата, например. В допълнение горните дихателни пътища на мъниците не са напълно развити, докато не навършат училищна възраст и това ги излага на риск от по-чести вирусни и бактериални инфекции. Най-малките пъхат ръцете си постоянно в устата и в крайна сметка, микробите полепнали по повърхностите попадат в организма и ги разболяват. Добрата новина е, че така те развиват естествен имунитет срещу тях.
Колко често боледуват децата според възрастта?
Децата, които посещават ясла и детска градина е нормално да имат от 8 до 12 настинки, респираторни инфекции или стомашни неразположения годишно. Децата в предучилищна и училищна възраст боледуват средно по 5-6 пъти годишно. А тийнейджърите около 2-3 настинки или по-сериозни заболявания за година.
Ковид изолация – причина за често боледуване при децата
Заради носенето на маски и социалното дистанциране по време на Ковид, децата не се разболяваха толкова често. Поради постоянно наложените мерки, те не се сблъскваха с често срещаните патогени. Тъй като в момента не тече активна кампания относно това, децата се срещат едновременно с много и различни микроби. Това води до честото им разболяване, понякога с няколко вируса наведнъж. Когато имунната система е заета да се бори с един патоген, отслабената й защита може да позволи навлизането на друг циркулиращ вирус.
Фактори, на които да се обърне внимание при децата, които боледуват често
За повечето деца честото боледуване не е сериозен проблем и не е обвързан с имунен дефицит. Той обикновено е съпроводен от друг тип инфекции, а не с множество настинки и респираторно заболявания. Но все пак, ако наблюдавате някои нетипични признаци е необходимо да се свържете със специалист, който ще назначи необходимите изследвания за правилна диагноза. Такива може да бъдат:
- лесно и често разболяване повече от 12 пъти на година
- загуба на тегло и без физически растеж, типичен за годините
- тежки инфекции, които не преминават без прием на антибиотик или хоспитализация
- в семейството има анамнеза за имунни нарушения
За децата, които боледуват често специалистите от програма Имунитет препоръчват продуктите от серия Имунобор Кидс
Имунобор Кидс Актив Сироп / Imunobor Kids® Activ Syrup е природен имуномодулатор специално разработен за най-малките, до 8 годишна възраст. Той е с повишена ефикасност чрез висока концентрация на микронизиран бета глюкан и активна форма на витамин C. Подпомага функцията на детската имунна система и допринася за намаляване честотата, продължителността и тежестта на боледуване. Има приятен вкус на натурални диви ягоди.
Имунобор Кидс Актив Капсули / Imunobor® Kids Activ VGcaps е предназначен за деца в училищна възраст. В него се съдържат стандартен екстракт от бета глюкан, витамин C и екстракт от Ехинацея – за повишаване ефективността на продукта многократно.
И двата продукта могат да се намерят в аптеките или да се поръчат онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.