Червата са най-големия орган на имунната система!
Здрав човек е този, който сутрин не се нуждае от патерица, за да се изправи.
Каква е връзката между имунитета и червата?
Чревната микрофлора е стратегическата опора на имунитета. Тя изпълнява защитни функции.От нея зависи не само общото здравословно състояние на човека, но и състоянието на неговата имунната система.
Червата са жилище за разнообразни бактерии. Всички те представляват микрофлората на този важен орган.
В първите часове от живота на детето, стомашно-чревният тракт е стерилен. С времето в него започват да се “заселват” микроорганизми, които допринасят за нормалното развитие и стабилно финкциониране на червата.
Общата площ на чревната лигавица на човека е около 75 000 см2 ( (Klotz, Lubos; 1967). В това обширно пространство “живее” полезната сапрофитна микрофлора, която е с общо тегло 1-3 кг. Нормалната “полезна” микрофлора участва в процеса на храносмилане, синтеза на витамини, някои аминокиселини и се явява защитник от болестотворни бактерии. Ето защо е много важно тя да се пази, да не се “трови” с антибиотици, алкохол и храни с лошо качество.
Антибиотичните капсули са изключително вредни за чревната микрофлора. Погълнати самостоятелно, те превръщат червата в една своеобразна микролаборатория за производство на нови резистентни щамове микроорганизми, които променят състава на чревната микрофлора. Нарушеното съотношение между “добри” и “лоши” бактерии води до появата на дисбактериоза, която от своя страна отключва имунодефицитни състояния и хронични заболявания.
Как се лекува чревната дисбактериоза?
За адекватно справяне с чревната дисбактериоза е необходимо да се установи кои бактерии неправомерно са разширили своето “жизнено пространство”. Не трябва да се прибягва до самолечение, особено с антибиотици.
Какво е необходимо за поддържане на здрава чревна микрофлора?
Отдавна е известен фактът, че за нормалното функциониране на червата, организмът се нуждае от пробиотици.
Какво представляват пробиотиците?
Това са “живи микробни хранителни добавки, които влияят полезно и благотворно на човека, подобрявайки и оздравявайки вътрешния микробен баланс”. Всички полезни пробиотици трябва да постъпват в организма в определени количества и пропорции. Те стабилизират киселата среда в червата и не допускат развитието на сериозни заболявания.