Първоначално учените смятаха, че от дълъг Ковид страдат пациенти, които боледуват тежко, но ново проучване установява чести рискови фактори, които са предпоставка за персистиращи симптоми след преминаване на острата инфекция. Остатъчните оплаквания могат да бъдат респираторни, свързани с физическа умора, стомашно-чревни или неврологични.
Повече за методите на проучването
За целите на изследването учените наблюдават 309 пациенти на възраст между 18 и 89 години в продължение на 2-3 месеца след установяване на коронавирусна инфекция. 71% от участниците са хоспитализирани, а останалата част са били на амбулаторно лечение. Изследователите проверят за наличието на 20 пост-ковид симптома, разпределени в 4 подгрупи:
- Респираторни вирусни симптоми – кашлица, умора, задух, втрисане, мускулни болки, гадене
- Стомашно-чревни симптоми – диария, стомашни болки
- Неврологични – тревожност, депресия, проблеми с паметта, затруднена концентрация, влошен сън, главоболие, световъртеж
- Аносмия – загуба на вкус или обоняние
37% от участниците посочват, че са изпитвали поне 3 от изследваните пост-ковид симптоми, а 24% споделят, че имат едно или две от изброените оплаквания. Следващата стъпка, която екипът предприема е анализ на кръвни и назални проби, взети от пациентите. Така изследователите определят 4 рискови фактора, които са предпоставка за дълъг Ковид:
- Високи нива на коронавирусна РНК в кръвта на пациентите
- Наличие на автоантитела
- Реактивиране на вируса на Епщайн-Бар
- Диабет тип 2
95% от пациентите с 3 или повече пост-ковид симптома са имали поне един от изброените рискови фактори.
Обяснението на учените
Пациентите, чиито кръвни проби са показали високи нива на коронавирусна РНК в началото на инфекцията са в по-висок риск от развитие на дълъг Ковид, защото вирусният товар при тях е по-голям. Високите количества вирусен товар повишават риска от по-тежко боледуване и смърт. А с колкото повече усложнения протича Ковид инфекцията, толкова повече време е необходимо на тялото да се възстанови напълно.
При пациентите, които са имали автоантитела, свързани със заболявания като ревматоиден артрит и лупус, организмът погрешно атакува собствените клетки и тъкани. При тази група от участниците, учените наблюдават също така ниски количества защитни антитела, които да неутрализират коронавируса. Според изследователите това е предпоставка за т.нар. пробивни инфекции и развитие на дълъг Ковид. Наличието на автоантитела се свързва с най-висок риск за проявата на пост-ковид симптоми сред участниците.
Третият фактор е реактивирането на вируса на Епщайн-Бар, който се счита, че заразява 95% от хората в ранните години от живота им, но в повечето случаи остава в латентно състояние. Този вирус е опасен, защото може да причини инфекциозна мононуклеоза и други заболявания. Изследователите предполагат, че причината за реактивиране на вируса се дължи на имунна дисрегулация вследствие на Ковид инфекцията.
Последният фактор, който учените определят като предпоставка за развитието на дълъг Ковид е хроничното заболяване диабет тип 2.
След като споделихме кои са основните рискови фактори за развитие на дълъг Ковид, вижте природно средство, което подпомага възстановяването след боледуване
Имунолозите от екипа на програма Имунитет препоръчват Имуфлам/Imuflam® за качествено и бързо възстановяване на организма след боледуване с коронавирус. Този продукт с напълно натурален състав е имунорегулатор и антиоксидант в едно. Мощният му ефект се дължи на рационална комбинация от активни съставки с благоприятно действие върху имунната система и съпротивителните сили на организма – екстракт от Котешки нокът – 350 mg и Танацетум партениум (съдържа 0.6 mg партенолид) – 150 mg. Приемът на продукта по време на боледуване спомага за намаляване на болковия синдром, защита на организма от свободните радикали, овладяване на възпалението и регулиране на имунните процеси. Дозира се по 1 капсула, 2 пъти дневно след хранене. За оптимален ефект е препоръчително да се приема и във възстановителния период, минимум 3 месеца след прекаран Ковид-19.