Зика-вирус и предизвикваната от него Зика-вирусна инфекция е поредният медицински проблем, възникнал на регионално ниво, но превръщащ се постепенно в проблем от глобално значение. Дали това е потвърждение на тенденцията за задълбочаване на общочовешкото чувство за хипохондрия и параноя или е реална опасност?
Какво показват международните данни за разпространението на вируса Зика?
Мащабно за Зика-вирусната инфекция започва да се говори през 2014 г., когато са регистрирани случаи на заболяването във Френска Полинезия. В условията на мощна глобализация в наши дни не е трудно подобен вирус да се разпространи бързо на широка територия.
Според епидемиологичните бюлетини на Световната здравна организация и Министерствата на здравеопазването по света, днес по-сериозно разпространение на заболяването се отчита в страните от Латинска и Южна Америка – Бразилия, Колумбия, Суринам, Хондурас, Мексико, Венецуела, Панама.
Причини за широкото разпространение на Зика-вируса
Освен мощният човешки поток, за разпространението на Зика-вирусната инфекция допълнително силно влияние оказва и това, че тя се причинява от специфичен РНК-ов вирус, пренасян от комари. Най-широко разпространени са те в условията на топлия и влажен климат именно на споменатите страни в зоната на екватора и тропиците.
Симптоми на Зика-вирусната инфекция
Заразяването с вируса Зика често е безсимптомно в началните дни при повечето болни. При тези, проявяващи симптоматика се наблюдават следните оплаквания:
– фебрилно състояние (много слабо повишена телесна температура – до 37.5 градуса, поддържана няколко дни)
– болки в мускулите и ставите
– главоболие
– конюнктивит
– зачервяване на кожата, покрито с малки пъпчици (макулопапуларен обрив)
Усложненията – основна опасност при заразяване с вируса Зика
От това, което се знае за заболяването може да се съди, че най-застрашени от усложненията и тежките последствия са бебетата на жени, преболедували от Зика-вирусна инфекция по време на бременността. При тези бебета е повишен риска от вродени аномалии на централната нервна система (ЦНС) като микроцефалията. Това е вродена малформация, проявяваща се с изоставане в растежа на мозъка и главата и раждане на бебе с патологично намалена обиколка на главата.
Освен микроцефалия, като възможно усложнение на Зика-вирусната инфекция се посочва и синдромът на Гилън-Баре. Това е автоимунно възпалително заболяване, при който се засяга периферната нервна система и са налице парези и вегетативни нервни разстройства.
За успешна профилактика на Зика-вируса
Все още няма разработено напълно ефективно антивирусно лечение на Зика-вирусната инфекция. Затова терапията е симптоматична. Няма разработена и специална имунопрофилактична метода. Препоръчва се засилване на имунитета като адекватна профилактична мярка срещу заразяване с този вирус.
На базата на тази препоръка специалистите изтъкват предимствата на имуностимулаторите от фамилия Имунобор – пълна гама от комбинирани и моно-имуностимулатори.
Продуктите Имунобор/Imunobor® Кидс Актив за деца в сиропна и капсулна форма и Имунобор/Imunobor® за възрастни са уникални в два аспекта:
– имат директен противовирусен ефект
– стимулират имунитета и подпомагат имунната система за по-бързо възстановяване след вирусната инфекция
По този начин продуктите от фамилия Имунобор оказват достатъчно силна подкрепа за имунитета и намаляват риска от развитие на вирусна инфекция или на нейните усложнения.