Според ново проучване тайната за дълголетието на столетниците се крие именно в имунната система. Изследователите откриват, че хората, които доживяват до 100 или повече години, имат уникален състав и активност на имунните клетки. В следващите редове споделяме повече за любопитното откритие.
Какво се случва с имунната система, когато остаряваме?
С напредването на възрастта всички части на тялото претърпяват промени, включително имунната система. Според д-р Скот Кайзер, гериатър и директор на гериатричното когнитивно здраве към Тихоокеанския невронаучен институт в Санта Моника, Калифорния, има две основни концепции, когато става въпрос за това как имунната система се променя с напредване на възрастта. Първата е имуноостаряването или промените в състава и функцията на имунна система с течение на времето, които могат да доведат до непълноценна имунна функция при по-възрастните хора. Това е тясно свързано с уязвимостта на хората към инфекции, автоимунни заболявания и дори различни видове рак, според д-р Кайзер. Втората концепция е свързана с увеличаване на възпалението с напредване на годините поради високи нива на провъзпалителни маркери в кръвта и различните тъкани в тялото. Това е силен рисков фактор за всякакви заболявания, включително невродегенеративни процеси като болестта на Алцхаймер.
„Елитен“ имунитет
Д-р Таня Карагианис, старши биоинформатик и водещ автор на новото проучване, споделя, че мотивацията с екипът и да изследват имунната системи на столетници е, че с възрастта настъпват промени във функцията и клетъчния състав на имунните клетки, които могат да доведат до заболявания, свързани със стареенето. „При много столетници появата на заболяване, свързано със стареенето, се забавя. Това предполага наличието на „елитен“ имунитет, който продължава да бъде силно функционален дори в крайна старост“, споделя тя пред Medical News Today.
За целите на проучването изследователите извършват едноклетъчно секвениране на категория имунни клетки, наречени периферни кръвни мононуклеарни клетки (PBMCs). Те са взети от кръвни проби на седем столетника. След анализ изследователите потвърждават наблюденията, направени в предишни проучвания за стареенето. Те идентифицират уникални, специфични за клетъчния тип композиционни и транскрипционни промени, които отразяват нормалния имунен отговор и са открити само при столетници. Учените са изненадани от различните модели на стареене, които идентифицират. Те включват специфични за стареенето гени, чиито нива на експресия се променят с възрастта, но не и при хора, които достигат екстремно дълголетие.
Учените смятат, че откритието в бъдеще може да допринесе за разработването на терапевтици за здравословно стареене. „Бихме искали да проучим надлъжните промени в имунните клетки на столетници и по-млади индивиди, за да помогнем за по-доброто дефиниране на защитните двигатели на екстремното дълголетие, което осигурява благоприятния резултат за здравето, наблюдаван при тези индивиди“, заключва д-р Карагианис.
Природна подкрепа за имунитета
Към момента има природно средство на пазара у нас, разработено в подкрепа на имунитета и превенция на боледуване. Подходящо е да се използва и от възрастни хора, чийто имунитет е по-уязвим към инфекции. Специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват Имунобор / Imunobor®. Продуктът съдържа цялата индийска медицина в една капсула. Активните вещества са кора на Котешки нокът 500 mg и по 50 mg Мака, Йерба мате и По деарко (Мравчено дърво). Те взаимно се допълват и усилват действието си.
Приемът оказва мощен имуномодулиращ и противовъзпалителен ефект. Допринася за по-сигурната защита на организма от патогени (бактерии, вируси, гъбички). Повишава многократно защитните сили на организма.
Продуктът е с висок профил на безопасност. Приеман сутрин, осигурява жизнен тонус през целия ден. Предлага се в аптеките без рецепта. Наличен е и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.