Ако искате да разберете интересни факти за нашата имунна система, тази статия е точно за вас! Продължавайте да четете!
Неподозирани факти за нашата имунна система
При някои хора имунната система липсва
Филмът от 1976 г. „Момчето от стерилната стая“ (The Boy In The Plastic Bubble) разказва за момче, принудено да живее в стерилна среда, тъй като тялото му не е в състояние да се бори с инфекциите. Въпреки че звучи като измислица, състоянието на главния герой е реално. Нарича се тежка комбинирана имунна недостатъчност (SCID) или „синдром на детето в балон“ и се среща при 1 на всеки 100 000 души.
Дълго се е вярвало, че заболяванията са резултат от дисбаланс на течности в организма
През XIX в. в западната медицина доминира хуморалната теория. Тя гласи, че човешкият организъм се състои от четири телесни течности – кръв, жълта жлъчка, черна жлъчка и слуз. Според нейните последователи излишъкът или дефицитът на някоя от тези течности поражда заболявания.
Съществуват древни методи за защита от заразни болести
Един от първите начини за превенция от едра шарка е чрез т.н. вдишване на сухи частици от вариолни струпеи. Предполага се, че методът е разработен в Индия около 1000 г. пр.н.е. През 1549 г. е описан в книга на известния средновековен китайски лекар Ван Куан. Въведен е широко от династията Мин в периода 1567-1572 г. През втората половина на XVII век се прилага в Турция, Персия и Африка. Европейците се запознават с него благодарение на лейди Мери Уортли-Монтегю. Тя е съпруга на посланика на Великобритания в Османската империя. През 1718 г. инокулира вируса на децата си.
Имунитетът „страда“ от липса на сън – един от най-невероятните факти за нашата имунна система
През последните няколко десетилетия учени установяват, че липсата на сън потиска имунитета. Една-единствена безсънна нощ е достатъчна, за да отслаби естествените защитни сили на организма.
За разработването на първата ваксина са „помогнали“ доячки
През 1796 г. Едуард Антъни Дженер взема гной от ръка на доячка и я инокулира на 8-годишно момче. Шест седмици по-късно го заразява с вариола и описва резултатите. Днес методът е известен като „ваксинация“. Името произлиза от латинската дума за крава „vacca“.
Чревните бактерии – ключът към железен имунитет
Полезните чревни бактерии помагат в смилането на храната и синтезират витамини от група В и К. Предотвратяват бактериална инвазия през епителната тъкан. Подобряват способността на имунната система да разграничава патогенни от безвредни антигени. Спомагат за предотвратяване на алергии. Способни са да влияят на чувствителността на имунната система към антигени, което допринася за предотвратяване на автоимунни заболявания.
Слънцето – и помага, и вреди на имунитета
Слънцето е едновременно приятел и враг на имунната система. Прекомерните слънчеви бани могат да потиснат имунитета. Когато обаче са умерени, те спомагат за укрепване на защитните сили.
След като научихте толкова много интересни факти за нашата имунна система, вижте как да се погрижите за нея
Ние от екипа на програма Имунитет горещо препоръчваме да подкрепите работата на имунната система, като заложите на богатата гама имуностимулатори за деца и възрастни от фамилия Имунобор. В тях са вложени само природни съставки със силно изразен имуностимулиращ ефект. Продуктите са с доказано действие. Освен че са ефективни, са напълно безопасни. Имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием. Налични са на сайта www.momo.bg, магазини „Здраве и природа“ и в по-добрите аптеки.