Вече е ясно защо със застудяването случаите на инфекции на горните дихателни пътища се увеличават. Зад всичко стои непознат досега имунен отговор в носа. Той осигурява защита срещу патогените, отговорни за инфекции като настинка, грип и ковид-19. С падането на температурите и влошаването на времето обаче въпросният имунен отговор отслабва и организмът става податлив на инфекциозни заболявания. Откритието е на учени от специализираната болница Mass Eye and Ear и от Североизточния университет в Бостън. Резултатите са публикувани в The Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Инфекции на горните дихателни пътища и ролята на студа
„Обичайно се смята, че сезонът на настинките и грипа идва през студените месеци, тъй като тогава се прекарва повече време на закрито. А както е добре известно, вирусите, пренасяни по въздуха, се разпространяват по-лесно в закрита среда. Ние погледнахме въпроса от друг ъгъл. Така достигнахме до основната биологична причина за развитието на различните инфекции на горните респираторни пътища“. Коментарът е на главния автор на проучването д-р Бенждамин Блейър от болница Mass Eye and Ear.
Експертът припомня, че носът е една от вратите към външния свят и е потенциален вход за болестотворните агенти. Патогените се предават или чрез въздуха, или чрез директен контакт. От предната част на носа минават през дихателните пътища и атакуват клетките. Дълго време не беше известно как дихателните пътища се предпазват от тези патогени.
Отговорът идва през 2018 г. с изследване на д-р Блейър и проф. Мансур Амиджи, също от Североизточния университет в Бостън
Учените откриват, че при вдишване на бактерии през носа се задейства вроден имунен отговор в тялото. Клетките в горната предна част на носа идентифицират „натрапниците“. В отговор отделят милиарди малки извънклетъчни везикули (малки частици, които улесняват междуклетъчната комуникация), които атакуват патогените.
Изследването показва още, че чрез носния секрет везикулите пренасят антибактериални протеини от предната част на носа до долната част на дихателните пътища. Това допринася още повече за защитата на клетките от инфекциозните причинители.
„Има обаче една важна особеност. Температурата на носа е силно зависима от температурата на атмосферния въздух. При спад на градусите навън, количеството на везикулите намалява, а оттам и имунният отговор отслабва“, казва д-р Блейър.
По-малък риск от инфекции на горните дихателни пътища с изцяло природен орофарингеален протектор
Специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват Имунобор Протект / Imunobor® Protect като надеждно средство за предпазване от инфекции през зимата. Формулата съчетава:
- Бета глюкан (микронизиран с чистота 93%) – 30 mg
- Витамин С (като L-аскорбинова киселина) – 40 mg
- 45% екстракт от плодовете на Роза канина (съдържание на натурален Витамин С 5 mg) – 10 mg
Приемът подпомага имунната функция, оказва положителен ефект върху активността на имунните клетки, допринася за повишаване на локалната имунна защита.
Продуктът е подходящ както за възрастни, така и за деца. Малчуганите го обичат, защото е с неустоим вкус на натурални диви ягоди. Предлага се в таблетна форма за смучене. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции.