Напоследък излизат актуални новини за бум на инфекциозна мононуклеоза при деца, основно в детските градини и опасността която крие тя. Всъщност, това не е точно така и заболеваемостта сред тях не е по-различна от обикновено. Инфекцията по принцип е по-характерна за деца от 10 годишна възраст и сред възрастните, най-вече заради начина й на предаване. Въпреки това, е добре родителите да са запознати със същността, начина на протичане и какви мерки да предприемат, когато става въпрос за инфекциозна мононуклеоза при деца. Цялата информация може да намерите в редовете по-долу в статията.
Инфекциозна мононуклеоза при деца – как да я разпознаем?
Инфекциозната мононуклеоза, известна още като „болестта на целувката“ се причинява от вируса Епщайн-Бар. Той принадлежи към групата на херпесните вируси, които попаднали веднъж в организма остават там през целия живот. През повечето време вирусът е в инактивирано състояние, но понякога заради различни фактори, той започва да се размножава активно. Като може да се открие най-вече в слюнката и някои други телесни течности. Предава се чрез близък контакт, най-вече чрез целувка. Обикновено инфекциозната мононуклеоза при деца протича леко или без оплаквания изобщо. Все пак обаче родителите е необходимо да наблюдават за симптоми като:
- Повишена телесна температура 39-40 оС
- Възпалено гърло, с или без белезникави налепи по гърлото
- Силна умора
- Възпалени и уголемени лимфни възли в областта на врата, слабините и аксиларната ямка (под мишниците)
При някои деца към тези симптоми могат да бъдат добавени и някои други, които могат да причинят усложнения:
- Намален апетит
- Увеличен черен дроб и слезка
- Подпухване на клепачите
- Анемия
- Фотофобия (чувствителност към светлина)
Инфекциозна мононуклеоза при деца – диагноза и помощ от специалист
Както казахме по-горе това е остро инфекциозно заболяване с първоначални симптоми, характерни за нормална вирусна инфекция. Тъй като инкубационният период е дълъг – от 4 до 6 седмици, не винаги при преглед от лекар може да се постави диагноза инфекциозна мононуклеоза. Често са необходими кръвни изследвания за броя на лимфоцитите и антитела за Епщайн-Бар вируса, показателни едва след 2-3 седмици след началото на заболяването. При съмнения или след потвърждение, че детето страда от инфекцията, най-добре е родителите да се насочат към инфекционист, който ще назначи правилно лечение.
Лечение на инфекциозна мононуклеоза при деца – най-добрите препоръки
Продължителността на заболяването може да е в период от 2-4 седмици, а лечението варира според симптомите. При малчуганите в ранна детска възраст, обикновено то протича много леко и често се лекува най-вече симптоматично. Добре е да подсигурите комфорт на детето и пълноценен сън. Ако е необходимо се дават антипиретици, като се осигуряват и достатъчно количество течности и балансирано хранене. От менюто се изключват всички захарни изделия и натоварващи черния дроб храни. Ако инфекциозната мононуклеоза при деца е предизвикала неговото уголемяване е необходимо да се преустановят всички физически натоварвания до възвръщане в нормални размери. Тъй като инфекцията е предизвикана от вирус, лечението с антибиотик няма да е в помощ, освен в случаите на усложнения.
Решение при инфекциозна мононуклеоза при деца със средство с доказано добър терапевтичен ефект
За да се справите с инфекция от такъв тип е необходимо да се използва средство с бърз, мигновен антивирусен ефект. От клиничната практика и научните данни за точен механизъм на действие, специалистите от програма Имунитет препоръчват Имунобор Кидс Актив Сироп / Imunobor® Kids Activ Syrup. Това е природен продукт без терапевтичен провал на база на дългогодишна употреба и с висок профил на безопасност при продължителен прием. Ефектът му се дължи на добре подбрания му състав от микронизиран бета глюкан с висока честота и активна форма на витамин C. Двете активни съставки осигуряват бърз имунен отговор на детския организъм и осигуряват цялостната му защита. Една от силните страни на терапевтичното средство е, че може да се използва в различни дозови режими, в зависимост от състоянието на детето. В случая се препоръчва сиропната форма да се дозира 3 пъти дневно по 15 мл, до овладяване на водещия симптом. След това се преминава в стандартна дозировка – еднократно по 5 мл, като след прекарана мононуклеоза, малчуганите стават по-податливи на последващи вирусни инфекции. Затова и се препоръчва прием още 3-6 месеца. Продуктът е любим на децата заради уникалния си вкус на диви ягоди.
Можете да го намерите в аптеките в страната или да поръчате онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg, където да се възползвате от атрактивни промоции.