Създаването на ваксина срещу върлуващия коронавирус е основна цел на учените по света през последните месеци. Докъде са стигнали изследователите в своите търсения и какво възпрепятства създаването на въпросната ваксина? Отговорите на тези и още много интересни въпроси ще разберете в редовете по-долу.
Надпревара за разработването на ваксина срещу новия коронавирус COVID-19
След като китайки изследователи публикуваха в публична платформа генетични данни за новия коронавирус, учени от цял свят започнаха да работят върху създаването на ваксина срещу COVID-19. Добре известно е, че произвеждането на ваксина срещу нов патоген е сложен и продължителен процес. В общия случай отнема от 2 до 5 години. Благодарение на предишни изследвания на коронавирусни ваксини и на технологичните иновации обаче срокът може да се съкрати на 1 година. Европейската комисия очаква ваксината до няколко месеца. В момента десетки научни екипи от цял свят буквално се надпреварват за нейното създаване.
В процес на разработка са над 20 съединения, които да спрат разпространението на COVID-19
Целта е посредством новите технологии процесът на ваксинация да е по-бърз и по-ефективен. Приоритет за някои учени е създаването на ваксини с временно действие, докато се разработят други с по-продължителен ефект. Докато ваксините не се тестват върху хора, не се знае какъв ще е имунният отговор. По данни на британския вестник „Таймс“ 24-ма души от Обединеното кралство ще се заразят доброволно с близък до COVID-19 вирус. Те ще бъдат в изолация за две седмици. През този период ще бъдат посещавани единствено от сестри и лекари, които да събират секрети за тестване.
Ето какво възпрепятства бързото създаване на ваксина срещу новия коронавирус
Изменчивостта на новия коронавирус е основната пречка пред бързото създаване на ваксина. Експерти от Пекин и Шанхай обявиха, че щамовете вече са два – S и L, като се очакват нови щамове.
Щам S не е толкова агресивен и инфекцията протича по-леко. Предполага се, че е станал причина за заразяването на 30% от болните.
Щам L е по-агресивен, инфекцията е по-тежка. С него са заразени около 70% от заболелите.
Потенциалната ваксина трябва да покрива възможно най-голям процент от щамовете по света.
Докато бъде създадена ваксина срещу коронавируса COVID-19, подсилването на имунната система е единственият надежден начин за намаляване на риска от заразяване.
Ние екипът на „Борола“, една от водещите български компании в сферата на здравеопазването, препоръчваме следните изпитани решения за укрепване на имунната система:
За възрастни:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа по 1 таблетка
- Имунобор Бронхо/Imunobor® Broncho – 3 пъти по 1 растителна капсула дневно
- Гриполек/GripoLek® – 3 пъти по 1 капсула дневно
За деца в училищна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа по 1 таблетка за смучене дневно
- Имунобор Кидс Актив растителни капсули/Imunobor® Kids Activ VGcaps – 2×1 растителна капсула (VGcaps) дневно
- Гриполек/GripoLek® – 2 пъти по 1 капсула дневно
За деца до 6 годишна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа по 1 таблетка за смучене
- Имунобор Кидс Актив Сироп/Imunobor® Kids Activ Syrup – по 1 чаена лъжичка (5 ml) дневно
Всички продукти с марка Имунобор са напълно безопасни. Няма данни се нежелани ефекти и странични реакции. Подходящи са за дълговременна употреба.