Случаите на коронавирус при млади хора (14-24 г.) са се увеличили от 4,5% на 15% за периода от месец февруари до месец юли. Още по-плашещото е, че при голяма част от пациентите протичането е тежко и съчетано с усложнения. За това алармират от Световната здравна организация (СЗО).
Освен в САЩ и Япония редица европейски държави – Испания, Германия, Франция – отчитат ръст на заразените млади спрямо по-възрастните. На какво се дължи тази тревожна тенденция и как може да се обърне нейният ход. Вижте в следващите редове хипотезите на учените и начините за овладяване на ситуацията.
Предположения защо случаите на коронавирус при млади хора се увеличават и протичат тежко
Генетична предразположеност
Гените са един от факторите, който според учените би могъл да доведе до повишаване на заразените млади хора с коронавирус. Според Стивън Чапман, учен от Оксфордския университет, генетична мутация е причината за тежкото протичане на заболяването при все повече млади пациенти. Става въпрос за мутирал ген в организма, който кодира ACE2 рецептора в белодробните клетки и така отваря широко вратата на коронавируса към дихателните пътища.
Цитокинова буря – възможна предпоставка за все повече случаи на коронавирус при млади хора
Друга хипотеза за увеличения брой млади хора с тежък коронавирус е т.нар. цитокинова буря. Това е свръхреакция на имунната система, при която отделените от макрофагите цитокини не атакуват вируса, а различни органи в тялото и ги разрушават. В резултат на този „грешен“ сигнал може да се стигне дори до летален изход.
Прекаран друг коронавирус
Все повече млади хора са покосени от новия коронавирус заради прекарана „банална“ коронавирусна настинка в миналото. Това е подозрението на проф. Майкъл Смайдер, ръководител на катедрата по Генетика в Станфордския университет. Той смята, че коронавирус HCoV-229E, който е причинител на най-обикновена настинка, прави голяма част от младите уязвими към новата коронавирусна инфекция.
По-висок вирусен товар
Алис Синклер, вирусолог от Университета в Съсекс, предлага друга хипотеза за нарастващия брой на заразени с коронавирус сред младите. Според нея колкото по-висок е вирусният товар, толкова по-голям е рискът от заразяване с COVID-19. Предположението ѝ се базира на китайски изследвания, според които хората, полагащи ежедневни грижи за болните от коронавирус, са в пъти по-податливи на заразата.
След хипотезите на учените за ръста на случаите на коронавирус при млади хора е време да представим начините за обръщане на тенденцията
Специалистите апелират към младите да не подценяват опасността от коронавирус и стриктно да спазват противоепидемичните мерки. Те напомнят, че наред със социалната дистанция, дезинфекцията и носенето на маска от голяма помощ за овладяване на инфекцията е и подсилването на имунната система. От компания „Борола“, лидер в сферата на здравеопазването у нас, препоръчват следните решения за укрепване на имунитета:
За възрастни:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Бронхо/Imunobor® Broncho – 3×1 растителна капсула дневно
- Гриполек/GripoLek® – 3×1 капсула дневно
За деца в училищна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Кидс Актив/Imunobor® Kids Activ капсули – 2×1 растителна капсула дневно
- Гриполек/GripoLek® – 2×1 капсула дневно
За деца до 6-годишна възраст:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect– на всеки 4 до 6 часа x 1 таблетка за смучене
- Имунобор Кидс Актив Сироп/Imunobor® Kids Activ Syrup – по 1 чаена лъжичка (5 ml) дневно на гладно
Посочените продукти от фамилия Имунобор са напълно безопасни, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием.