Резултати от изследване показват, че когато говорим за мерки срещу Делта варианта на Ковид-19 само ваксинацията не е достатъчна за предпазване от вируса. Въпреки че при имунизираните вероятността да развият инфекцията е по-малка, те са преносители на вируса, ако се заразят. Проучването доказва още, че е възможно имунната защита на организма да отслабне 2-3 месеца след ваксинация. В следващите редове споделяме повече за изследването и защо е необходимо да се придържаме към противоепидемичните мерки.
Повече за проучването, според което предпазните мерки срещу Делта варианта трябва да останат
Ваксинацията срещу Ковид-19 значително намалява опасността от тежко боледуване или летален изход след заразяване с вируса. С оглед на доминиращата към момента Делта мутация учени изследват доколко имунизацията предпазва от заразяване и разпространяване на коронавируса. За целите на проучването те наблюдават 621 участници в периода септември 2020 г. – септември 2021 г. От тях 19 са били заразени с коронавирус, а останалите 602 души са съжителствали или са били контактни със симптоматични лица с положителен резултат от тест за Ковид инфекция. Средната възраст на участниците е 36 години, като в наблюдението са включени и деца до 5 години с предварително съгласие от родителите.
Екипът подлага всеки от участниците на ежедневни ПСР тестове в продължение на 14-20 дни, за да се проследи прогресията на вирусната инфекция. По този начин учените получават информация за количеството вирусен товар в носоглътката и имат възможност за сравнения между напълно ваксинирани, ваксинирани само с първа доза и неваксинирани участници. Резултатите от ПСР тестовете показват наличие на Ковид инфекция при 163 души (26% от всички участници), като 71 от тях са заразените с Делта варианта, а 42 с Алфа.
Делът на асимптоматичните лица е сходен сред всички участници, независимо дали са ваксинирани, частично ваксинирани или неваксинирани. От 205 лица, които са били контактни в едно домакинство с тези, за които е потвърдено, че имат варианта Делта, 53 са дали положителна проба за Ковид-19. Една четвърт от ваксинираните са инфектирани с Делта варианта в домашни условия, спрямо 38% от неваксинираните. Изследователите оценяват, че ефективността на ваксините е 34% за предотвратяване на предаването на Делта мутацията в домашни условия.
Изследователите заключават, че ваксините сами по себе си са недостатъчни, за да предотвратят разпространението на Делта варианта в домакинствата
Учените са категорични, че както ваксинацията, така и нефармакологичните интервенции като носенето на маски и спазването на социална дистанция ще продължат да бъдат от решаващо значение за овладяване на пандемията. Проучването потвърждава, че независимо дали е ваксиниран или не, след като човек е заразен с Ковид, той може да го предаде на околните. И все пак ваксините работят за предотвратяване на инфектиране с коронавирус, а дори в случай, че заболяването се развие при имунизиран човек то протича по-леко.
Съвети как да се предпазим при контакт с болен от коронавирус в домашни условия може да откриете тук.
На фона на повишената заболеваемост със силно инфекциозния Делта вариант висококвалифицираните имунолози от програма Имунитет препоръчват…
Имунобор Протект/Imunobor® Protect – орофарингиален протектор за деца и възрастни. Той блокира механизма на заразяване с вируси (включително нови щамове на SARS-CoV-2) на ниво устна кухина. Разумна природна алтернатива е на локалните антисептични средства. За разлика от тях НЕ нарушава нормалната флора на устната кухина, НЕ изсушава лигавицата и има дълготраен ефект. Благотворното действие на продукта се дължи на рационалната комбинация от:
- Бета глюкан (микронизиран с чистота 93%) – 30 mg
- Витамин С (като L-аскорбинова киселина) – 40 mg
- 45% екстракт от плодовете на Роза канина (със съдържание на натурален Витамин С 5 mg) – 10 mg
Ефективността на продукта е усилена от депо формата на таблетките (форма с удължено освобождаване). Таблетките се смучат и имат приятен ягодов вкус. Продуктът не съдържа изкуствени овкусители и консерванти. Подходящ за продължителна употреба в условия на усложнена епидемична обстановка.