Ново изследване предполага, че прилагането на назална ваксина е ефективен начин за борба с новите варианти на ковид, включително омикрон. То е проведено от учени от Йейлския университет в САЩ, а резултатите са публикувани в сп. Science Immunology.
Назална ваксина срещу нови щамове на ковид
Нов имунен отговор към изменчивия вирус на ковид-19 може да бъде открит в белите дробове. Това става ясно от думите на Акико Ивасаки, която е професор по имунобиология в Йейлския университет и главен автор на изследването. В своето проучване тя и колегите ѝ установяват, че назалната ваксина осигурява широка защита срещу хетероложни респираторни вируси при мишки. Това не се наблюдава при провеждането на т.нар. системна имунизация, при която се прилага инжекция за защита от инфекциозното заболяване.
„Най-добрата възможна имунна защита се осъществява на входната врата на вируса към организма – устата, очите и носът“, изтъква проф. Ивасаки.
Припомняме, че лигавиците имат своя собствена система за имунна защита. Тя е ефективна срещу патогените, предавани чрез храната или по въздушно-капков път като SARS-CoV-2, причинителя на ковид-19. Когато са „предизвикани“ тези бариерни тъкани произвеждат В клетки, които пък секретират имуноглобулин А антитела (IgA).
За разлика от ваксините, които предизвикват имунен отговор в целия организъм:
IgA антителата действат локално върху повърхността на лигавицата на носа, стомаха и белите дробове
Изхождайки от това проф. Ивасаки и екипът ѝ решават да проверят дали:
- активирането на IgA антителата би могло да доведе до развитие на локален имунен отговор срещу респираторни вируси като ковид
Заедно с медицинското училище „Маунт Синай“ в Ню Йорк те тестват протеинова ваксина, предназначена да активира имунния отговор на IgA. Прилагат въпросната ваксина на мишки чрез инжекция (както се прави при системна имунизация) и по интраназален път. Впоследствие излагат гризачите на редица щамове на грипен вирус.
При сравнителния анализ на резултатите учените установяват, че мишките, получили ваксината интраназално, са много по-защитени от грип от останалите. И още, оказва се, че придобитите чрез назалните ваксини антитела, предпазват лабораторните животни срещу различни грипни щамове.
В момента учените от Йейл тестват назална ваксина срещу щамове на коронавирус върху животински модели. „Тази ваксина позволява секрецията на IgA в белите дробове, където ковид се настанява, за да зарази гостоприемника“, съобщава проф. Ивасаки.
Необходими са повече проучвания, за да се потвърди дали тази назална ваксина е безопасна и ефективна срещу ковид при хора
Това ще отнеме време, а коронавирусът е тук и трябва да се действа бързо. Ето защо специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват прием на Имунобор Протект/Imunobor® Protect.
Това е орофарингиален протектор, който блокира механизма на заразяване с вируси (включително нови щамове на коронавирус) на ниво устна кухина. Положителният му ефект се дължи на:
- Бета глюкан (микронизиран с чистота 93%) – 30 mg
- Витамин С (като L-аскорбинова киселина) – 40 mg
- 45% екстракт от плодовете на Роза канина (със съдържание на натурален Витамин С 5 mg) – 10 mg
Продуктът се предлага под формата на вкусни таблетки за смучене с удължено освобождаване. Те осигуряват по-дълготраен ефект и са любими на деца и възрастни.
Търсете в аптеките или поръчайте онлайн от сайта на магазин МоМо www.momo.bg.