Остър пиелонефрит – именно това е основната неакушерска причина за хоспитализация при бременност. Проблемът е често срещан през последния триместър от бременността поради притискане на десния уретер (пикочопровод) от нарасналата матка. Това води до нарушено оттичане на урината и внезапна тежка бъбречна инфекция, засягаща бъбречния паренхим и легенче.
Остър пиелонефрит при бременни – водещи рискови фактори и причини
„Обикновено случаите на бъбречното възпаление се увеличават през лятото. За това допринасят както високата температура и влажност на въздуха, така и къпането в басейни. Тези фактори намаляват защитата на организма и го правят податлив на инфекции“. Информацията идва от д-р Тамара Кройцер от отделението по Акушерство и гинекология на испанската болница Vithas Las Palmas.
Специалистката обръща внимание на нещо, което е изключително важно, а то е, че честотата на пикочните възпаления се повишава с до 10% през бременността. Най-големият „виновник“ за това е хормонът прогестерон. Той намалява съкратителната способност (контрактилитет) на пикочопровода и пикочния мехур. Така води до връщане на урина от пикочния мехур през уретера до легенчето на бъбрека (везико-уретерален рефлукс) и непълно изпразване на мехура.
„Острият пиелонефрит при бременни може да се развие и като усложнение на обикновена инфекция на пикочните пътища“.
Това напомня Педро Санчес де ла Муела
Той е уролог и завеждащ центъра за Роботизирана хирургия в болниците Vithas Madrid и Vithas International в Испания.
Специалистите посочват, че причинителите на пиелонефрит (най-често Е.coli) по правило колонизират пикочните пътища по възходящ път. Или казано по друг начин – от влагалищното предверие през уретрата и пикочния мехур до бъбрека. В резултат се разгръща инфекциозна картина със силно системно отражение върху организма.
Д-р Санчес де ла Муела уточнява, че в болшинството случаи острият пиелонефрит е предшестван от инфекция на долните пикочни пътища и започва със симптоми на остър цистит. Те включват често уриниране, парене/болка при уриниране, усещане за непълно изпразване на пикочния мехур и дискомфорт ниско в корема.
Експертът подчертава, че появата на температура, болка в областта на бъбреците (обикновено вдясно), втрисане и силно общо неразположение са знак за бъбречно компрометиране. „Пиелонефритът през бременността изисква възможно най-ранно лечение, за да се избегнат усложнения“, категоричен е д-р Санчес де ла Муела.
Безопасното решение на остър пиелонефрит в периода на бременност
Специалистите от програма Имунитет препоръчват Имунобор Уро / Imunobor® Uro като ефективно природно средство за преодоляване на пиелонефрит през бременността.
Това е безопасен продукт, който съдържа:
- високо количество пречистен и стандартизиран екстракт от Американска червена боровинка
- бета глюкан (единственият имуномодулатор от естествен произход с доказан механизъм на действие)
Рационалната комбинация от активни съставки оказва мощен антибактериален, противовъзпалителен и имуномодулиращ ефект.
Продуктът може да се използва самостоятелно или в допълнение към антибиотична терапия. Показва благоприятно взаимодействие с редица антибиотици и повишава тяхната ефективност, ако се прилагат заедно.
Дозировката при възрастни е по 2 капсули на ден в продължение на 6 месеца.
Предлага се в аптеките (без рецепта) и в сайта на магазин МоМо – www.momo.bg.