Петата болест получава името си, защото попада в списъка с 5-те най-често срещани заболявания, свързани с кожен обрив при децата. Най-разпространена е сред малчуганите и обикновено заразяването става най-често през зимните месеци или в началото на лятото. Малки огнища от тази вирусна инфекция се появяват на всеки 3 до 4 години. Ако искате да разберете какви са причините за поява, как да разпознаете болестта и решението, то продължете да четете статията.
Коя е причината за поява на петата болест?
Петата болест, наричана още еритема инфекциозум се причинява от парвовирус В19. Вирусът се разпространява по въздушно-капков път, когато вече болен кашля, киха или докосне повърхност. Най-заразен е човек преди появата на обрива, когато симптомите изглеждат като на обикновена настинка. Докато се появи обривът, тялото вече се е борило с инфекцията известно време и болният вече не е заразен. Децата обикновено не разпространяват инфекцията, след като имат обрив.
Кои са симптомите на петата болест?
Петата болест започва като обикновена настинка, понякога дори липсват и симптоми подсказващи инфекция. Най-често се наблюдава:
- температура
- главоболие
- запушен или течащ нос
След утихване на симптомите, няколко дни по-късно се появява и обривът. Децата под 10 годишна възраст са най-склонни да получат такъв. Той обикновено започва от лицето и прави бузите ярко червени. Изглежда като „ударена буза“. След това се появяват червени (обикновено по-светли) петна по гърдите, гърба, ръцете и краката. Обривът може да сърби. Няколко дни по-късно кожата придобива дантелен вид на мрежа. Понякога той може да се влоши, когато засегнатите участъци са изложени на слънце. Обривът се появява на „тласъци“, докато не отшуми напълно след няколко седмици.
При по-големи деца и възрастни петата болест може да не причини червения обрив по бузите, но може да предизвика подуване на ставите и болка, която може да продължи от седмици до няколко месеца. Обикновено, с времето изчезва без никакви трайни последици за страдащия от заболяването.
Как се диагностицира и за кого крие опасност петата болест?
Лекарите диагностицират петата болест, като видят обрива по лицето и тялото. Ако някой няма този характерен обрив, но има други симптоми, ще се препоръчат кръвни изследвания, за установяване наличието на парвовирус B19 в организма.
Както казахме, обикновено няма поводи за тревога, но се крие значителен риск за хората от следните групи:
- бременни
- със слаба имунна система
- диагностицирани със сърповидна клетъчна и желязодефицитна анемия
Парвовирус B19 може временно да забави или да спре производството на червените кръвни клетки, пренасящи кислород. Това може да доведе до тежка анемия, която трябва да се лекува в болница. Петата болест по време на бременност може да причини проблеми на плода, особено през първия триместър.
Как да се справим с петата болест с ефективна природна комбинация?
Почти невъзможно е да се предотврати заразяване с петата болест, особено за малчуганите, които са в постоянен контакт с други деца и повърхности, които да „изследват“. Добрата новина обаче е, че веднъж преминали през инфекцията, се изгражда траен имунитет. За да се справи ефективно организма със заболяването, то имунната система трябва да е добре подкрепена. Как да стане това? Решението за децата се крие в природни имуномодулатори с доказано качество. Такива са Имунобор Кидс Актив Сироп / Imunobor® Kids Activ Syrup за най-малките и Имунобор Кидс Актив Капсули / Imunobor® Kids Activ VGcaps за децата в училищна възраст.
Продуктът в сиропната форма е без терапевтичен провал на база на дългогодишна употреба и с висок профил на безопасност при продължителен прием. Ефектът му се дължи на добре подбрания му състав от микронизиран бета глюкан с висока честота и активна форма на витамин C. Двете активни съставки осигуряват бърз имунен отговор на детския организъм и цялостната му защита, и борбата му срещу вируси, бактерии и гъбички.
Предимство на терапевтичното средство е, че в зависимост от състоянието на детето може да се използва в различни дозови режими. В този случай, при първи симптоми се препоръчва да се приема 3 пъти дневно по 15 мл, до овладяване на водещия симптом. След това се преминава в стандартна дозировка – 5 мл на ден.
Ефикасността на продукта в капсулната форма се засилва от добре подбраната комбинация бета глюкан, витамин C и висококачествен екстракт от Ехинацея. Дозира се 3 пъти на ден по 2 капсули при наличието на признаци на инфекция. След отшумяване на основния симптом само по 2 капсули дневно. Освен това след прекарване на такъв тип заболяване, малчуганите стават податливи на последващи инфекции. Затова се препоръчва и продължителен прием на продуктите – минимум 3 месеца.
Помислили сме и за облекчаване на дискомфорта от обрива. ДжинДжира Актив / GinGira® Activ ще се погрижи отлично за възпалението, сърбежа и заздравяването на кожата. Действието се дължи на натуралния състав от цинков оксид, екстракт от лайка и невен, хидратиращи компоненти, и висококачествени емолиенти.
Не се колебайте и потърсете ефективната комбинация в аптеките в страната или поръчайте от електронен магазин МоМо – www.momo.bg, където може да се възползвате от атрактивни цени и промоции.