Ако се чудите защо със затопляне на времето се чувствате сънливи и без енергия, ще ви отговорим, като посочим основните причини за пролетна умора. Интересният феномен е резултат от естествените вегетативни реакции на тялото към промените в природата при смяна на сезоните. Повече за него и начините, по които да повишите тонуса си и да се настроите на пролетна вълна, разкриваме в следващите редове.
Приспособяване към лятното часово време
С настъпването на пролетта дните стават по-дълги и с повече часове на силно слънцегреене. Слънцето изгрява по-рано, като слънчевата светлина ни кара да се будим доста преди будилника. Преминаването към лятното часове време причинява десинхронизация на нормалния цикъл сън-бодърстване. Човешкото тяло трябва да се приспоби към тази промяна, като адаптацията му изисква време. В този период е нормално да чувстваме повишена умора и сънливост през деня. Освен това, със затопляне на времето, температурата на тялото естествено се повишава, кръвоносните съдове се разширяват, а кръвното налягане пада. Тези физиологични процеси също се отразяват негативно върху нивата на енергия.
Хормоните като причини за пролетна умора
През зимните месеци човешкото тяло произвежда по-малко серотонин и допамин – хормоните, свързани с щастието и мотивацията. Ниските им нива са в резултат на по-малкото слънчева светлина и понижената двигателна активност. Същевременно, през студения сезон тялото произвежда повече кортизол, познат като „хормона на стреса”. С настъпване на пролетта, нивата на серотонин започват постепенно да се повишават. Докато се адаптираме към тези хормонални промени в началото на топлото полугодие, чувстваме характерната умора и понижена жизненоспособност.
Недостиг на витамини и антиоксиданти
Много хора се хранят еднообразно през зимата, като не консумират достатъчно количество пресни плодове и зеленчуци. За това и при смяна на сезоните, страдат от липса на есенциални витамини, минерали и антиоксиданти. В резултат се понижават имунните функции и се повишава риска от лесно заразяване, чести и продължителни вирусни, бактериални и гъбични инфекции. Енергията е ниска, а всички негативни ефекти от пролетната умора – още по-осезаеми.
Научихте главните причини за пролетна умора. Сега вижте и как лесно да се преборите с нея и да подобрите здравето си!
Специалистите от Програма Имунитет напомнят на всички, страдащи от пролетна умора, че могат да се преборят със състоянието, да повишат тонуса и имунитета си. Тези цели се постигат успешно с комбиниран прием на:
- Имунобор/Imunobor® – мощният имуномодулатор крие в състава си рационална комбинация от природни съставки – Котешки нокът, Мате, Мака и По деарко. Те взаимно усилват ефектите си за подобряване на устойчивостта на организма срещу вирусни, бактериални и гъбични патогени. Повишават жизнения тонус и благоприятно повлияват психическото и физическото състояние при пролетна и хронична умора.
- Оксибор Форте/Oxybor® Forte – широкоспектърна комбинация от най-необходимите антиоксиданти за пълна антиоксидантна защита и поддържане на добро здраве. Това са активните вещества проантоцианидин, селен, бета каротин, аскорбинова киселина (Витамин C), α-токоферол (Витамин Е), цинк, мед, магнезий, манган и коензим Q10. Продуктът оказва комплексно действие, като снема умората, подобрява умствената способност и повишава физическата енергия.
Двата продукта действа в отлична синергия, без нежелани ефекти.