Мерките, които предприемаме при хранително натравяне са от значение за своевременното овладяване на стомашно-чревния дискомфорт. През лятото стомашните неразположения са сред най-честите здравословни оплаквания, които определено могат да нарушат комфорта ви по време на почивка. В следващите редове споделяме кои са симптомите, най-разпространените фактори за хранително натравяне и съвети за овладяване на проблема.
Симптоми при хранително натравяне
- Коремни спазми и болки
- Водниста диария
- Гадене и повръщане
- Висока температура
Чести причини за стомашно-чревни разстройства
Възможните причини за стомашно неразположение през лятото са две:
- Заразяване със ентеровирус (вирусна чревна инфекция)
- Консумация на заразени с бактерии храни
Високите температури през лятото създават благоприятни условия за размножаването на бактерии. Те са традиционни обитатели на всички хранителни продукти, но когато увеличат прекомерно числеността си и нараснат над т.нар. инфектираща доза, е възможно да настъпи хранително натравяне. Бактериите, които причиняват стомашно-чревно разстройство през лятото, най-често са от вида Стафилококус и Салмонела. Заразяване с тях обикновено настъпва след консумация на недобре измити плодове и зеленчуци, сурови меса, престояли на открито млечни продукти и яйца. Стомашно-чревното разстройство е провокирано от токсините, които отделят споменатите бактерии. Натрупаните токсини унищожават полезните чревни бактерии (пробиотици) и нарушават чревната функция. От друга страна, това значително отслабва имунитета. Около 70% от активността на имунната система се поддържа на локално ниво в чревната лигавица именно от страна на естествените пробиотици. В допълнение токсините може да преминат в кръвта и да провокират възпалителни процеси и в други зони на тялото.
Полезни съвети при хранително натравяне
Най-важната препоръка на специалистите е при стомашно-чревни разстройства да се приемат достатъчно течности, особено през лятото. Целта е да се предотврати обезводняване на организма и да се подобри терморегулацията на тялото. В някои случаи, предимно при деца и възрастни хора, се налага да се правят интравенозни вливки. От значение е хранителният режим да бъде съобразен с нуждите на организма при натравяне. Като цяло специалистите препоръчват храната да се намали, а млечните продукти обезателно да се избягват, защото влошават състоянието при стомашно-чревни разстройства. Препоръчително е да се пият чайове от мента, босилек и джинджифил, а също и вода с лимон. Тези природни лекове оказват благоприятен ефект върху храносмилателния тракт и облекчават стомашния дискомфорт.
Прием на пробиотици за подобряване на чревната микрофлора при хранително натравяне
За възстановяване на баланса в чревната микрофлора може да се доверите на природна комбинация от пробиотик и пребиотик. Имунобор Биотик/Imunobor® Biotic е отлично решение с доказан ефект за превенция и овладяване на стомашно-чревни разстройства. Редовният прием на продукта спомага и за:
- По-силен имунитет
- По-добро храносмилане
- По-бърз метаболизъм
Благоприятният ефект се постига благодарение на пробиотичните бактерии, лактобацили, които възстановяват баланса в чревния микробиом и пребиотичната роля на бета глюканът, който подхранва добрите бактерии. Може да закупите продукта от аптеките в страната и онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.