Някои хора свързват затоплянето на времето с неприятните симптоми на пролетна умора, характерна за този период от годината. Обикновено чувството за изтощение е резултат от естествените вегетативни реакции на организма към промените във времето, които настъпват при смяна на сезоните. В следващите редове споделяме кои са най-честите индикации за този феномен и как да повишите тонуса през пролетта.
Симптоми на пролетна умора
- Сънливост
- Липса на енергия
- Повишена разсеяност
- Промяна в апетита
- Чести главоболия или световъртеж
- Меланхолични настроения
Причините за изброените неразположения са свързани с приспособяването на организма към климатичните промени при смяна на сезоните. Освен покачването на температурите, пролетта се характеризира с удължаване на светлата част от денонощието. Преминаването към лятното часово време понякога нарушава нормалния ритъм на биологичния часовник. Докато цикъла сън-бодърстване се нормализира спрямо промените е разбираемо да чувствате по-силна умора и липса на енергия. Освен това затоплянето на времето се свързва с леко повишаване на телесната температура. Следователно кръвоносните съдове се разширяват, а кръвното налягане се понижава, което е предпоставка за отпадналост и пристъпи на световъртеж.
Как да се справим с пролетната умора?
Има някои работещи стратегии за повишаване на жизнения тонус през пролетта. Основните препоръки включват:
- Балансирана диета
- Повече физическа активност
- Качествена почивка
През есенно-зимния сезон обикновено диетата е по-еднообразна, като често не съдържа достатъчно източници на витамини и антиоксиданти, като плодовете и зеленчуците. Обикновено резултатът е по-слаб имунитет и по-ниски нива на енергия. За щастие пролетта разкрива отлична възможност за придържане към пълноценен хранителен режим, богат на нутриенти.
Балансираната диета включва повече леки храни като плодове, зеленчуци, риба, бяло месо и бобови култури, повече течности и задължително – питателна закуска за повече енергия през деня.
Ако студеното време е оправдание за липса на движение през зимата, то през пролетта климатичните условия са подходящи за практикуване на тренировки на открито. Упражненията за издръжливост като джогинг или колоездене стимулират кръвообращението и преборват умората по естествен път. За добър тонус се препоръчва да спортувате поне по 30 минути на ден. За начинаещите добра алтернатива са по-продължителните разходки.
Не на последно място, за да се справи с изтощението, организмът се нуждае от пълноценна почивка. Основен приоритет е отделянето на достатъчно време за качествена нощна отмора, като за възрастните това означава минимум 7 часа сън. През деня е препоръчително да намирате време за релаксиращи занимания, които подпомагат справянето със стреса и тревожността.
Природна помощ срещу пролетна умора
Специалистите от Програма Имунитет съветват страдащите от пролетна умора да се доверят на изцяло натурално средство за подсилване на имунитета и повишаване на жизнения тонус. Оксибор Форте/Oxybor® Forte е широкоспектърна комбинация от мощни антиоксиданти. Всяка капсула съдържа оптимални количества проантоцианидин, селен, бета каротин, аскорбинова киселина, α-токоферол, цинк, мед, магнезий, манган коензим Q10. Съставките са съчетани така, че взаимно да се допълват и да подсилват действието си. При редовен прием резултатът е тонизиране на организма и преодоляване на физическата и умствена умора. Продуктът има благоприятно действие и за забавяне процесите на стареене и подобряване защитните сили на тялото. Няма данни за противопоказания и странични ефекти дори при дълговременна употреба.