Учените предполагат, че пролетните и есенните сезонни алергии са потенциално свързани с разстройствата на настроението като депресия и тревожност. Кихането, запушения нос и сърбежът през преходните сезони често се усещат като настинка, която не отминава. Освен тези мъчителни физически симптоми, изследвания откриват връзка между алергичния ринит (сенна хрема) и психичното здраве. В следващите редове споделяме повече за научните данни относно негативната зависимост.
Сезонни алергии – как се отразяват върху психичното здраве?
Сезонните алергии са причина за дискомфорт, който може да влоши качеството на живот на засегнатите. Те повлияват съня, нивата на енергия, обонянието, а дори остротата на ума и производителността. Всеки път, когато тези симптоми ни карат да се чувстваме непълноценни, това е психологически стрес.
Но тъй като алергичният ринит е хронично възпалително заболяване, експертите смятат, че възпалението също е потенциален „виновник“. Учените обясняват, че когато някой е алергичен, например към полен, при достигане на алергена до мембраните, покриващи носа, се провокира имунна реакция. В организма се отделя коктейл от вещества, които могат да причинят възпаление в дихателните пътища и мозъка. Сред тези вещества има протеини, наречени цитокини, които тялото произвежда, за да се бори с определени инфекции. Според д-р Тод Гулд, професор по психиатрия в Медицинския факултет на Университета на Мериленд, тези цитокини активират области на мозъка, които регулират депресията и тревожността.
Научни данни по темата
За да получат по-добра представа за връзката между алергиите и психичното здраве, изследователите са провели експерименти върху гризачи. За целите на проучването д-р Гулд и неговите сътрудници многократно излагат носовете на мишки и плъхове на алергени и по-късно дисектират мозъците им. Гризачите не само показват признаци на безпокойство, но изследователите откриват увеличаване на производството на цитокини в мозъка и по-високи нива на хормона на стреса.
Няма доказателства, че сезонните алергии сами по себе си могат да причинят разстройства на настроението. Въпреки това експерти от цял свят многократно са откривали негативна връзка. Проучвания в Съединените щати, например, показват, че страдащите от алергия са около един и половина пъти по-склонни да имат тежка депресия. Негативната връзка е особено силна сред жените. Наблюдателни проучвания са установили, че алергичният ринит е свързан с висок риск от тревожност. А изследователи в Тайван съобщават, че сенната хрема е свързана с по-висок риск от психични разстройства при възрастни.
Необходими са още бъдещи проучвания, за да се разбере по-добре специфичната роля на алергените при повлияване на нечие поведение. Но наличните данни са безспорно доказателство, че не бива да подценяваме сезонните алергии и влиянието им както върху физическото, така и върху психическото благосъстояние.
Природно средство за борба със сезонните алергии
Приемът на Имунобор Бета Глюкан 300 / Imunobor® Beta Glucan 300 помага за намаляване на алергичната нагласа. Това е възможно благодарение на активната съставка бета глюкан (300 мг във всяка капсула) – единственият имуномодулатор от природен произход с доказан механизъм на действие.
Действието на продукта е свързано с възстановяване баланса на имунните клетки, които имат отношение към алергичните реакции. На това се дължи благоприятния ефект за намаляване на алергичната нагласа и облекчаване тежестта и честотата на симптомите.
Продуктът стимулира производството на имунни тела, повишава локалната имунна защита на лигавицата на бронхиалните, чревните и пикочните пътища. Действа общоукрепващо и тонизиращо.
Търсете в аптеките или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.