Фотодерматоза, алергия към слънцето или соларен дерматит – заболяване на кожата, причинено от повишена чувствителност към слънчевите лъчи. Слънчевата алергия е често срещано заболяване. Статистиката сочи, че 20% от хората страдат от фотодерматоза, а най-податливи на заболяването са малките деца и хората със светла кожа.
Алергия към слънцето – симптоми
В началото се наблюдава леко зачервяване на кожата. Това обикновено се случва в зоните на лицето и горната част на гърдите, но може да се наблюдава по ръцете, краката и други части на тялото.
Възможно е да се появи кожен обрив или мънички точици, подобни на лунички. Може да се образува и оток, придружен със силен сърбеж и парене на кожата.
Алергия към слънцето – причини
Причините за възникване на това заболяване могат да бъдат много различни. Често такава реакция възниква у хора, които се стремят към активен отдих, като се излагат незащитени и продължително време на слънце. Незащитената кожа реагира на слънчеви лъчи с изгаряне и обрив за кратко време.
Алергия към слънцето – рискови групи
Особено предразположени към фотодерматоза са:
- хора със светла кожа;
- бременни жени;
- малки деца;
- тези, които злоупотребяват със солариум.
Детската кожа е много по-чувствителна, отколкото кожата на възрастните. Ето защо, тя се нуждае от сигурна защита от лятното слънце.