Рискът от стафилококова инфекция е най-сериозната заплаха за здравето ни през пролетта. Това е причината да посветим този материал на основните особености на стафилококовата инфекция – рисковите групи за появата й, причините и характерните й симптоми и най-важното – успешните профилактични мерки.
Стафилококова инфекция – причини и рискови групи
Стафилококова инфекция се причинява от бактериите от род Стафилококус (Staphylococcus). Най-честият причинител при човека е видът Стафилококус ауреус. Тези бактерии нормално населяват някои зони на тялото ни и се хранят с отделяните от клетките секрети. Това е пример за коменсализъм – хранително взаимоотношение, при което двете страни не се конкурират и не си вредят. Населяването на части от тялото ни с бактерии, включително стафилококи, които не провокират инфекциозни състояния, се означава като бактериално носителство.
Бактериално носителство се отчита средно при около 30% от хората. Това показва, че един от всеки трима души попада в рискова група за развитие на стафилококова инфекция. Малка част от тези хора обаче развиват такава, защото появата й е налице само при допълнителни предразполагащи фактори. Основен сред тях е отслабването на имунната система.
Стафилококова инфекция се диагностицира най-често през пролетта. Причина за това е фактът, че зимният период е най-натоварващ за имунната ни система. Изтощаването й през дългата зима я прави податлива на всякакъв тип инфекции. Естественото бактериално носителство допълнително повишава този риск, особено при хора, които не подсилват имунитета си през пролетта.
Стафилококова инфекция – симптоми
Стафилококова инфекция се проявява в различни форми. Най-често инфектираните от стафилококи зони са кожата, гърлото, чревната лигавица и др. Затова именно в тези зони най-често се проявява характерната за стафилококова инфекция симптоматика. Тя е провокирана от отделяните от стафилококите токсини и включва:
- раздразнение или обрив на кожата, поява на циреи и др.
- стомашно-чревно разстройство
- повръщане
- треска
Стафилококовата инфекция в повечето случаи е заразна и често засяга цели семейства. Предава се както по въздушно-капков път, така и при кожен контакт.
Профилактика на стафилококовите инфекции
Както стана въпрос, в най-рисковата за стафилококова инфекция група попадат хората с бактериално носителство, особено тези от тях, които не стимулират имунитета си през пролетта. Грижите за имунната система са основната превантивна мярка срещу стафилококови и други инфекциозни състояния. Програма Имунитет предлага серията доказани природни продукти Имунобор за стимулиране на имунната система.
Комплексен ефект за засилване на общия и локалния имунитет в детска възраст имат продуктите Имунобор Кидс/Imunobor® Kids сироп за бебета и капсули за деца в ученическа възраст. При възрастни може да се разчита на Имунобор Бета Глюкан/Imunobor® Beta Glucan. И трите продукта съдържат оптимални дози бета глюкан – единственият природен имуностимулатор с доказан механизъм на действие.
Препоръчително е мерките за поддържане на имунитета да са придружени и от изрядни хигиенни навици за избягване на заразяването със стафилококова инфекция.