Няма връзка между стрептококов фарингит и тикове при деца, които имат родител, брат или сестра с хронично тиково разстройство. Това показва сравнително скорошно проучване. Резултатите са публикувани в онлайн изданието на Neurology – медицинският журнал на Американската академия по неврология (AAN).
Стрептококов фарингит – няма връзка с появата на тикове при високорискови деца
„Има много дебати за това дали стрептокок от група А – бактерията, причинител на стрептококова инфекция на гърлото, има роля за появата на тикови разстройства. Резултатите от предишни изследвания са противоречиви. Нашето проучване анализира деца във висок риск от тикове, които имат роднина от първа степен с тиково разстройство. Не открихме връзка между излагането на стрептокок и появата на тикове“. Коментарът е на водещата авторка на проучването д-р Анет Елеоноре Шраг от Университетския колеж в Лондон (UCL).
Изследвани са 259 деца на възраст от 3 до 10 години. Те нямат тикове, но имат родител, брат или сестра с диагноза хронично тиково разстройство. Зад диагнозата се крият единични или множествени двигателни или вокални тикове, присъстващи повече от една година.
Децата са тествани за стрептококова инфекция в началото и в хода на проучването. Състоянието им е проследявано средно 1,6 години с прегледи на място или от разстояние през период от 2 месеца.
Родителите са помолени да водят дневник, в който да вписват всички възможни тикове при детето
По време на проучването 61 деца (24%) развиват тикове. Учените сравняват честотата на тикови разстройства при деца със и без стрептококова инфекция на гърлото. Резултатите не показват връзка между наличието на фарингит, причинен от стрептококи и появата на тикове. Такава връзка няма дори след като се вземат предвид фактори като възраст, пол и образователно ниво на родителите.
Две години след края на проучването изследователите отново проследяват състоянието на участниците. Оказва се, че за това време още 7 деца са получили тикове. Връзка между стрептококовата инфекция в гърлото и тиковете обаче пак няма.
„Нужни са още проучвания, които да установят дали патогени, различни от стрептокока, или фактори, влияещи върху имунната система, имат роля за появата на тикове“. Това казва накрая д-р Шраг.
Натуралното решение срещу стрептококов фарингит
Макар да не е свързан с появата на тикове, стрептококовият фарингит крие своите опасности за здравето. Ето защо той трябва да се лекува своевременно и адекватно.
За овладяване на възпалението в гърлото (фаринкса) и предотвратяване на здравните рискове имунолозите от програма Имунитет препоръчват Имунобор Протект / Imunobor® Protect. Това е мощен имуномодулатор в депо таблетки за смучене. Съдържа рационална комбинация от микронизиран бета глюкан, витамин C и екстракт от плодовете на Роза канина. Този състав на продукта го прави подходящо средство за укрепване на локалния имунитет, тонизиране на организма и справяне с възпалението в гърлото и устната кухина. Има отлична поносимост и е напълно безвреден. Може да се използва както от деца, така и от възрастни. Предлага се в аптеките и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.