Има ли влияние психическото напрежение върху здравето и реална ли е връзката между стрес и имунитет? Вижте изводите на изследователите.
Защо е трудно е да се докаже връзката „стрес и имунитет“?
За учените е предизвикателство да определят влиянието на стреса върху имунитета. Трудността произтича от факта, че изследователите могат да измерват само обективни стресови показатели като честотата на сърдечната дейност в минута. Тези показатели обаче, могат да бъдат повлияни и от други фактори. Въпреки затрудненията, учените се надяват да достигнат до убедителни резултати за връзката между стреса и имунитета.
Изводи за зависимостта между стрес и имунитет
Въз основа на изследвания с опитни животни са направени следните заключения:
- Експериментално създадени „стресови“ ситуации забавят производството на антитела при мишки, заразени с вируса на грип. Също потискат активността на Т-клетките при животни, инокулирани с вируса на херпес симплекс.
- Социалният стрес може да бъде по-вреден от физическия. Мишки са пускани в клетка със силно агресивна мишка два часа на ден в продължение на шест дни. Това е показател за т.н. „социален стрес.“ Друга група мишки са били държани в малки клетки без храна и вода за дълго време – „физически стрес“. И двете групи са били изложени на бактериални токсини. При първата група животни рискът за летален край е два пъти по-голям.
- Социалната изолация може да потисне имунитета и да доведе до имунен срив. Новородени маймуни, отделени от майките си, произвеждат по-малко лимфоцити в отговор на антигени и по-малко антитела в отговор на вируси.
Изследователски данни за влиянието на психическия стрес върху имунната система
Стресът нарушава „комуникацията“ между нервната, ендокринната и имунната система. Според научните изследователи при хроничен стрес се освобождават определени „хормони на стреса“. Те влияят на тимуса, където се произвеждат лимфоцити. Инхибират производството на цитокини и интерлевкини, които стимулират и координират дейността на белите кръвни клетки. Проучванията доказват, че:
- Възрастните хора, грижещи се за роднини с болестта на Алцхаймер, имат по-високи средни нива на кортизол. Поради това, те произвеждат по-малко антитела в отговор на противогрипна ваксина.
- Някои показатели на Т-клетъчната активност са по-ниски при пациенти с депресия и при разведени мъже.
- В едногодишно проучване на хората, които се грижат за партньора си с Алцхаймер, промените в T-клетъчните функции са били най-изразени при тези, които са получавали най-малко подкрепа от близките си.
- Четири месеца след преминаването на урагана Андрю във Флорида, хората в най-силно засегнатите квартали показват понижена имунна активност.
Мнение на специалистите за поддържане на силен имунитет при повишени нива на стрес
Силният стрес и напрежението могат да причинят имунен срив. Отслабването на защитните сили на организма води до висок риск от инфекции. Специалистите от програма Имунитет препоръчват при хроничен стрес, срив в имунната система и често боледуване, прием на Имунобор/Imunobor®.
Имунобор е имуностимулатор с изцяло природен произход. Той се грижи за поддържане на имунните функции и защита на организма от вирусни, бактериални и гъбични инфекции. Имунопрофилактика с продукта е особено препоръчителна в условия на повишена заболеваемост от грип и настинка. Поради висококачествения си натурален състав, Имунобор няма противопоказания при дълговременна употреба.