Учени наблюдават любопитен феномен – хибриден вирус, който преодолява имунната защита на организма и заразява белодробните клетки. Става въпрос за сливане на два от разпространените респираторни вируси, които вместо да се конкурират, действат в синхрон, за да „надхитрят“ имунната система. Повече за любопитното откритие вижте в следващите редове.
Респираторни вируси – какво е новото?
Всяка година около 5 милиона души по света биват хоспитализирани с грип А. Същевременно респираторно-синцитиалният вирус (RSV) е водеща причина за остри инфекции на долните дихателни пътища при деца под пет години. Понякога RSV причинява тежко заболяване и при възрастни. Смята се, че съпътстващите инфекции (когато човек е заразен и с двата вируса едновременно) са относително чести. Но до момента учените нямаха яснота как биха реагирали тези вируси, ако се озоват в една и съща клетка.
Групата на респираторните вируси е голяма, като общото между отделните представители е, че атакуват една и съща област в тялото. Изследователският екип, ръководен от д-р Джоан Хейни от Центъра за изследване на вирусите към Университета в Глазгоу, умишлено заразява човешки белодробни клетки с двата вируса. Учените откриват, че вместо да се конкурират помежду си, както е известно, че правят други познати вируси, те се сливат заедно, за да образуват хибриден вирус с форма на палмово дърво – RSV образува ствола, а инфлуенцата – листата.
„Този вид хибриден вирус никога не е бил описван досега“, коментира проф. Пабло Мурсия, който ръководи изследването, публикувано в Nature Microbiology. „Говорим за вируси от две напълно различни семейства, които се комбинират заедно с геномите и външните протеини на двата вируса. Това е нов тип вирусен патоген.“
Какво знаем за новия хибриден вирус?
Веднъж образуван, хибридният вирус може да заразява и съседни клетки – дори при наличие на антитела срещу грип, които обикновено блокират инфекцията. „Грипът използва хибридни вирусни частици като троянски кон“, пояснява още Мурсия.
Освен, че избягва имунната защита, обединяването на двата вируса в нов хибрид разширява обхвата на белодробни клетки, които да бъдат атакувани. Докато грипът обикновено заразява клетките в носа, гърлото и трахеята, RSV предпочита клетките на трахеята и белите дробове. Това увеличава опасността от тежка белодробна инфекция, наречена вирусна пневмония, според д-р Стивън Грифин, вирусолог от университета в Лийдс.
Следващата стъпка пред учените е да установят дали ко-инфекция се получава при пациенти, заразени с други комбинации от вируси. Пабло Мурсия предполага, че отговорът на този въпрос е положителен и че тенденцията ще се наблюдава и при т.нар. животински вируси. „Това е само началото на дълго пътуване към много интересни открития“, споделя още той.
Как да подготвим имунната система за срещата с вируси и бактерии през есенно-зимния сезон?
Висококвалифицираните имунолози от програма Имунитет горещо препоръчват прием на Имунобор / Imunobor® през есенно-зимния сезон за профилактика и овладяване на разпространените вируси и настинки. Този натурален имуномодулатор комбинира цялата индийска медицина в една капсула. Активните съставки са кора на Котешки нокът 500 mg и по 50 mg Мака, Йерба мате и По деарко (Мравчено дърво). Природните екстракти са комбинирани така, че взаимно се допълват и подсилват действието си.
При редовен прием се постига значително подобряване на естествените защитни сили на организма. Продуктът овладява възпалението и подпомага справянето с патогенните микроорганизми – вируси, бактерии и гъбички. Дозира се по 1 капсула 3 пъти дневно през първите 10 дни. Впоследствие се преминава към поддържаща терапия от 2 капсули дневно. Естественият състав гарантира високия профил на безопасност, като няма данни за противопоказания и нежелани ефекти. Може да закупите от аптечната мрежа в страната или онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.