Нарушеният баланс на чревни бактерии може да се отрази негативно върху здравето на нашата сърдечно-съдова система според преглед на проучвания, публикуван през март 2020 г. в списание Microbiome. Процесите, които протичат в стомашно-чревния тракт засягат кръвоносните съдове. Те могат да са причина за по-висок риск от появата на сърдечна недостатъчност, атеросклероза (натрупване на плаки в артериите), инфаркт и инсулт. В следващите редове споделяме повече за връзката между състоянието на стомашно-чревния тракт и здравето на сърцето и как да подобрите чревната микрофлора.
Повече за връзката между чревни бактерии и сърдечно-съдова система
Много от бактериите, които „живеят“ в стомашно-чревния тракт са полезни като подпомагат нормалното функциониране на храносмилателната система и подобряват защитните функции на организма.
Нарушеният баланс в чревната микрофлора се отразява негативно върху цялостното здраве като причинява възпалителни процеси. При възпаление е възможно неблагоприятни за организма бактерии да напуснат червата и да попадат в кръвта. Ако възпалението засегне кръвоносните съдове, те губят своята еластичност и е възможно образуване на плаки в артериите.
Изследвания от последните няколко години показват, че нездравословното съотношение между чревни бактерии допринася за сърдечно-съдови заболявания. Фокусът е върху възпалителен маркер, наречен триметиламин N-оксид, или TMAO, който се произвежда при наличието на някои неблагоприятни за здравето чревни бактерии. Преглед на 19 проучвания, посветени на триметиламин N-оксид, показва, че повишението му се свързва с 62% по-висок риск от сърдечно-съдови събития като инфаркт и инсулт. Важно е да се отбележи, че дори при отсъствие на традиционните рискови фактори като високо кръвно налягане, холестерол и триглицериди, трайно повишени нива на триметиламин N-оксид се свързват с висок риск от сърдечно-съдови проблеми.
Забележителни са резултатите от проучване с мишки, публикувано през октомври 2018 г. в списание Scientific Reports. За целите на изследването мишки с атеросклероза са хранени с полезен вид бактерии, които от своя страна използват триметиламин N-оксид за храна и намаляват нивата му в кръвта на животните. В същото време при прием на тези полезни бактерии се наблюдава спад в количеството на атеросклеротични плаки при мишките. Учените са обнадеждени, че резултатите от бъдещи изследвания, проведени върху хора, също могат да бъдат положителни.
Препоръки за балансирана чревна микрофлора
Хранителният режим може да подпомогне или да компрометира баланса на бактерии в чревната микрофлора. За по-добро стомашно-чревно здраве се препоръчва диета с богато съдържание на антиоксиданти и ферментирали храни. Антиоксидантите намаляват възпалението и се борят със свободните радикали. Цитрусови и горски плодове, чесън, лук, джиндифил са храни, богати на антиоксиданти. Естествено ферментиралите храни съдържат пробиотични бактерии. Такива са домашно кисело мляко, кисело зеле, кефир. Също така е важно да ограничите приема на преработени храни, рафинирани въглехидрати, мазнини и алкохол. Стресът е ключов фактор за дисбаланс в чревната микрофлора, така че го сведете до минимум в ежедневието. Може да се отдадете на релаксиращи практики като упражнения и медитация.
Нормализирайте стомашно-чревната микрофлора и повишете имунитета с помощта на…
Имунобор Биотик/Imunobor® Biotic – имуномодулатор, пробиотик и пребиотик, който възстановява баланса в чревната микрофлора и засилва естествените защитни сили на организма. Съдържа високо количество пробиотични бактерии Лактобацилус булгарикус и мощния имуномодулатор с природен произход и доказан механизъм на действие бета-глюкан. Комбинацията от тези две натурални съставки:
- нормализира чревната микрофлора
- укрепва естествените защитни сили на организма
- повишава локалната имунна защита на лигавиците в чревната и урогениталната система
Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Подходящ за прием от бременни жени и деца.