В две поредни статии засегнахме темата за алергичните реакции и значението на имунотерапията при пациенти с алергична нагласа. В настоящата публикация ще разгледаме най-често срещаните алергени. Това са вид вещества, които предизвикват алергична реакция в организма на сензибилизирани хора. По своя химичен състав и свойства тези вещества може да бъдат най-различни. Общото по между им е това, че притежават способността да активират специфични клетки на имунната система и да индуцират производството на антитела.
Алергените са преди всичко белтъци, липопротеини, растителни и животински липополизахариди и др. Свойства на алергени притежават и съединения с небелтъчен произход в т.ч. и голям брой нискомолекулни вещества. Във все повече научни доклади се съобщава, че количеството им в съвременния свят нараства осезаемо. Преди всичко това е свързано с нарастващото производство и широко разпространение на много нови химични вещества като синтетични полимери, технически отпадъци и замърсители, повишено разнообразие и приложение на лекарствени средства и др. Според своя произход алергените се разделят на две основни групи:
1. Екзоалергени – те постъпват в организма от външната среда чрез вдишвания въздух, с храната, чрез контакт с кожата или лигавиците и др. Към тях се отнасят:
– алергени от растителен произход – полени, плодове, зеленчуци, подправки, листа;
– алергени от животински произход – насекоми, косми, козина, пух, пърхот;
– алергени от производствен и битов произход – прах, химични съединения, синтетични изделия, миещи препарати, козметика и др.;
– хранителни вещества – мляко и млечни продукти, мед и пчелни продукти, яйца, ядки, шоколад и др.;
– лекарствени средства – аспирин, пеницилин, барбитурати, сулфонамиди;
– алергени, които произхождат от микроорганизми (бактерии, вируси, гъби).
2. Ендоалергени (автоалергени) – те се образуват от собствените белтъци на организма, в резултат на тяхното изменение или денатурация.
Като се има предвид хронично рецидивиращото протичане на алергиите и трудното им лечение все по-голямо значение се отдава на профилактиката, която включва:
– избягване на контакт с алергените;
– модулиране на имунната система и нейното укрепване – специалистите са категорични, че по този начин може да бъдат предотвратени в значителна степен реакциите на свръхчувствителност. Алерголозите препоръчват прием на имуномодулатори, като за предпочитане са тези, които имат природен произход. Именно такъв е полизахарида бета глюкан, включен в продуктите Имунобор Кидс Актив Сироп и Имунобор Бета Глюкан. Наред с всички благоприятни ефекти върху имунната система те имат и изразено противоалергично действие, поради което са изключително подходящи за употреба от пациенти с алергична нагласа.