Новият южноафрикански щам на Ковид е нов повод за безпокойство сред медицинските специалисти по света и у нас. По-опасен ли е и какво още е известно за него до момента – научете отговорите в следващите редове.
Какво представлява новият южноафрикански щам на Ковид?
Вирусите мутират постоянно, но мутациите на SARS-CoV-2 предизвикват особена тревожност поради непредсказуемата природа на коронавируса. Един от наскоро засечените нови варианти, т.н. южноафрикански щам или B. 1.351, притеснява учените заради необичайно големия брой мутации, особено в Spike протеина. Този „шип” вирусът използва, за да навлезе в човешките клетки и да ги инфектира. Именно той е и частта от вируса, към която са насочени лечението с антитела и ваксините.
Не е ясно къде и как точно възникват новите варианти на коронавируса. Експертите подчертават, че не трябва да се винят държавите, открили мутациите, като се има предвид, че те могат да произхождат отвсякъде.
По-опасен ли е?
Едни от основните въпроси, задавани от всички, са дали новият южноафрикански щам на Ковид е по-заразен и протича ли по-тежко от останалите. Южноафрикански изследователи смятат, че новият вариант е 50% по-заразен. Тези наблюдения са въз основа на много по-бързото разпространение на Ковид-19 от появата му и биологичните изследвания на промените в структурата на вируса. Изглежда, че те улесняват прикрепянето му и заразяването на клетките. Човешкото поведение също остава ключов фактор за разпространение на вируса. Именно то е една от главните причини за нарастване на броя на инфектираните.
Относно въпроса дали южноафриканският щам е по-тежък, учените са на мнение, че той не утежнява боледуването.
С какво новият южноафрикански щам на Ковид се различава от британския вариант?
Учени, секвенирали генома на южноафриканския вариант, споделят, че той има мутация, известна като N501, която е открита и при британския щам. Но южноафриканският вариант има още няколко важни мутации, променили формата на Spike протеина. Лабораторни проучвания, използвали in vitro вируси, установяват, че тези мутации са направили вируса по-устойчив на антитела от прекарана инфекция или определени Ковид ваксини. Резултати от публикувани клинични изпитвания и лабораторни тестове предполагат, че настоящите ваксини пазят от южноафриканския щам, но не толкова ефективно, колкото срещу други варианти на вируса.
Сигурно решение за защита в условия на повишен риск от заболяване
Динамичната епидемична обстановка изисква задължителна постоянна антивирусна защита срещу активно променящия се коронавирус и неговите по-заразни и лесно разпространими варианти. За мощна защита в условия на повишена заболеваемост можем да се доверим на разработена от специалисти схема, която включва следните природни продукти:
- Имунобор Протект/Imunobor® Protect – високотехнологични таблетки за смучене, които се приемат 3 пъти дневно по 1 таблетка
- Иунобор Бронхо/Imunobor® Broncho – съчетава силата на високопречистени и стандартизирани екстракти от Ехинацея и Котешки нокът в една капсула. Приема се 3 пъти дневно по 1 растителна капсула
- Оксибор Цинк Селен Витамин C/Oxybor® Zn Se Vitamin C. – комбинация от фундаменталните биоактивни вещества цинк, селен и витамин C – най-важните имунни антиоксиданти в условия на пандемия. Приема се по 1 капсула до 3 капсули дневно.
И трите посочени продукта имат висок профил на безопасност при продължителна употреба.