Специалисти наблюдават ръст на случаите на опасно усложнение при деца след Ковид. Какви са потенциалните заплахи за здравето на най-малките след преболедуван Ковид, разкрива Дойче Веле.
Поствирусен синдром като тревожно усложнение при деца след Ковид инфекция
Във Великобритания, средно по 100 на седмица са случаите на Мултисистемен възпалителен синдром (MIS-C) при деца, преболедували Ковид. Броят им е нарастнал значително, в сравнение с този през април миналата година, когато в болница са постъпвали средно по 30 деца на седмица. Този опасен поствирусен синдром се характеризира с тежко възпаление, което възниква в резултат на инфекциозно заболяване. Засяга пациенти с определена предразположеност, като не изключва децата. Във Великобритания, ¾ от засегнатите малки пациенти са с африкански и азиатски произход. Това кара експертите да смятат, че гените играят особена роля за изява на това усложнение. Те обаче, подчертават, че синдромът може да засегне всеки.
Повече информация за Мултисистемния възпалителен синдром
Възпалителното състояние засяга деца и младежи под 21-годишна възраст. Експерти споделят, че се наблюдава до седмици след боледуване от Ковид, дори и при пациенти, които нямат история на предишни заболявания.
През 2020 г., екип от учени от Тексас, САЩ, са проучили 662 случая на деца от цял свят, развили Мултисистемен възпалителен синдром. 71% са се нуждаели от лечение в интензивни отделения. 60% от тях преживяли тежък циркулаторен шок. В 90% от случаите били направени ехокардиограми. Те показали, че всяко 2-ро дете е с нарушение на сърдечната дейност.
Всички изследвани малки пациенти имали висока температура. Една част се оплаквали от болки в корема, а други страдали от повръщане и разтройство. Американски експерти твърдят, че симптомите могат да включват още треска, която не отшумява и възпаление на определени органи. Сред тях са сърцето, белите дробове, бъбреците, мозъка, очите, кожата и органите на стомашно-чревния тракт.
Заключение на учените
Според експертите, симптомите на Мултисистемен възпалителен синдром съвпадат до някъде с тези на синдром на Кавазаки. Още изследвания обаче, са нужни, за да се научи повече за двата синдрома и връзката им с коронавируса. Въпреки това, специалистите подчертават, че навременната терапия спомага за предотвратяване на потенциални увреждания, провокирани от Ковид.
Стратегия за предотвратяване на потенциално усложнение при деца след Ковид
Коронавирусната инфекция е непредвидима и крие възможни опасности за здравето на децата, дори след преболедуване. За да се възстанови напълно детският организъм след боледуване от Ковид, и да се предотвратят потенциални усложнения, може да се разчита на Имуфлам/Imuflam®. Продуктът представлява мощна природна комбинация от високо пречистени и стандартизирани екстракти от Котешки нокът и Танацетум партениум (Моминска вратига). Те работят в синхрон за подпомагане на съпротивителните сили на организма, преборване на имунния дисбаланс след вирусна инфекция и регулиране на имунните процеси. Спомагат за овладяване на възпалението и успешно предотвратяване на усложнения, произтичащи от него.
Продуктът се намира под формата на капсули, с много добра поносимост и висок профил на безопасност. Може да се приема от деца, които могат да поглъщат капсулни форми. Младежите, преболедували Ковид, е удачно да подпомогнат възстановяването си с още един продукт – Оксибор Цинк Селен Витамин C/Oxybor® Zn Se Vitamin C. Чрез комбинацията си от фундаментални биоактивни вещества, той осигурява пълна антиоксидантна защита на организма след вирусна инфекция.
За най-малките деца, както и за тези, които не могат да приемат капсули, се препоръчва Имунобор Кидс Сироп/Imunobor Kids Syrup. Природният имуномодулатор е предназначен за възстановяване на детското здраве след боледуване. Съдържа високопречистен (93%), микронизиран бета глюкан, с доказан механизъм на действие. Има благоприятен ефект върху имунните функции, мощно общоукрепващо и тонизиращо действие. Изключително подходящ е след антибиотично лечение.