Учени предполагат, че при боледуване с Омикрон е възможно пораженията върху белия дроб да са по-малки, отколкото при инфекция с предходните варианти. Основание за тези твърдения дават резултатите от лабораторни проучвания и експерименти, проведени сред животни. Оказва се, че Омикрон инфектира в по-голяма степен горните дихателни пътища, което обяснява и рекордно бързото разпространение на вируса.
Повече за методите на проучване
Учени са провели експерименти, използвайки животински модели и лабораторни култури, за да проверят механизма, по който Омикрон инфектира дихателните пътища и протичането на заболяването.
Проучване на Университета в Хонг Конг използва човешки белодробни клетки, култивирани в лаборатория, за да анализира до каква степен новият вариант уврежда белите дробове. Споменатите клетки се култивират от белодробна тъкан, отстранена по време на болнично лечение. Резултатите показват, че Омикрон се възпроизвежда 70 пъти по-бързо от Делта мутацията в бронхите, но репликацията му в белите дробове е по-ограничена.
Друг изследователски екип сравнява как протича инфектирането с мутациите Делта и Омикрон чрез провеждане на експерименти с хамстери. Проучването показва, че животните, заразени с Омикрон, имат по-високи нива на вирусни частици в горните дихателни пътища, отколкото тези, заразени с Делта варианта на Ковид. Но за сметка на това разпространението на Омикрон в белия дроб на хамсетрите е по-слабо, отколкото при Делта мутацията.
Тези проучвания показват, че инфекцията с Омикрон води до по-ниски нива на възпаление и увреждане на белия дроб, което е обяснение и за по-лекото протичане на боледуването. Към момента при заразените с новия вариант на Ковид-19 по-рядко се налага хоспитализация и настаняване в интензивно отделение, в сравнение с предходната вълна, където доминираща беше Делта мутацията.
Обяснение на учените за по-лекото боледуване с Омикрон
Вариантът Омикрон носи голям брой мутации в гена, кодиращ шиповия протеин на повърхността на вируса. Шиповият протеин се свързва с АСЕ2 рецепторите, които се намират на повърхността на белодробните клетки, и по този начин ги инфектира. Затова учените предполагат, че мутациите са направили този вариант по-малко способен да заразява белодробни клетки в сравнение с предходните.
Но въпреки че Омикрон предпочита да „остане“ в горните дихателни пътища, той не е за подценяване, тъй като се разпространява изключително бързо. Една от причините е, способността на тази мутация да преодолее имунната защита при преболедували или ваксинирани с две дози срещу предходните варианти на коронавируса.
Ефективно средство за превенция на заразяване в условия на повишена заболеваемост
Имунобор Протект/Imunobor® Protect е надежден орофарингеален протектор с мощно действие срещу вируси, в т.ч. и новите щамове на Ковид-19, на ниво устна кухина. Този изцяло природен продукт оказва локално противовъзпалително действие благодарение на високотехнологичните таблетки с депо ефект. Така минимизира риска от заразяване с вируси през устата. Мощният ефект се постига благодарение на рационалната комбинация от:
- Бета глюкан (микронизиран с чистота 93%) – 30 mg
- Витамин С (като L-аскорбинова киселина) – 40 mg
- 45% екстракт от плодовете на Роза канина (съдържание на натурален Витамин С 5 mg) – 10 mg
Активните съставки са съчетани така, ча да допълват ефекта си. Редовният прием на пордукта подпомага нормалната функция на имунната система, укрепва организма и повишава жизнения тонус.
Приятният ягодов вкус на таблетките прави продукта подходящ за прием от деца и възрастни. В епидемична обстановка се препоръчва постоянен прием. Наличен е в аптеките и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.