Опасността, която крият за здравето полените (прашецът на цъфтящите растения), налага да се вземат мерки срещу алергия през пролетта. Нека видим какви са съветите на алерголозите в тази насока.
На закрито вкъщи при висока концентрация на полени във въздуха – първата препоръка при алергия през пролетта
Специалистите апелират да НЕ се излиза навън:
- в дните с високи и много високи нива на цветен прашец във въздуха (особено когато е ветровито)
Обикновено концентрацията на полени се повишава в интервала между 5-10 ч. сутринта и 19-22 ч. вечерта. Добре е в тези часови интервали да се избягват дейности на открито и да се стои на затворени прозорци у дома. Актуална информация за поленовата активност може да бъде получена от специализирани сайтове.
Мерки на открито за превенция на алергия през пролетта
При излизане навън експертите препоръчват носене на лични предпазни средства.
Маската за лице за еднократна употреба FFP2 осигурява много високо ниво на защита и възпрепятства навлизането на полени в носоглътката. Защитните очила, пък свеждат до минимум контакта между очите и цветния прашец.
Макар и с предпазни средства хората, предразположени към поленова алергия, трябва да избягват дейности, които ги излагат на контакт с прашец. Примери за такива са косене на градината, метене на терасата, спортуване на открито.
В случай че се налага нощта да се прекара на открито, е желателно да НЕ се спи до източници на полени (цветя, дървета, храсти).
Специалистите обръщат специално внимание и на факта, че дрехите и косата са като магнит за прашеца на цъфтящите растения. Ето защо препоръчват къпане и преобличане при прибиране у дома. Друга препоръка, която дават, е да се избягва сушенето на прането навън през пролетта, когато полените буквално са навсякъде.
Съвети при пътуване с кола
Желателно е прозорците на автомобила да са затворени, за да се предотврати навлизането на полени. В този ред на мисли експертите напомнят да се постави филтър на купето (противопрашен филтър) и редовно да се подменя.
Последната, но не и по значение препоръка за профилактика на алергия през пролетта, е да се приема…
Оптимално количество от този естествен модулатор на клетъчния имунен отговор се съдържа в следните продукти от успешната продуктова линия Имунобор:
- Имунобор Бета Глюкан 300/Imunobor® Beta Glucan 300 (за възрастни)
- Имунобор Кидс Актив сироп/Imunobor® Kids Activ Syrup (за деца до 8 години)
- Имунобор Кидс Актив растителни капсули/Imunobor® Kids Activ VGcaps (за деца в училищна възраст)
Бета глюканът в тези 3 продукта допринася за възстановяване на баланса между имунните клетки, които участват в алергичната реакция. Така спомага за намаляване на алергичната нагласа и облекчава симптомите на пролетна алергия.
Продуктите са практически безопасни и имат отлична поносимост. Препоръчани са от опитните и висококвалифицирани алерголози от програма Имунитет!