През грипния сезон въпросът как реагира нашия имунитет при среща с вируси и други болестотворни микроорганизми е особено актуален. Тъй като темата дали излагането на патогени изтощава или подсилва имунната система вълнува мнозина, в следващите редове споделяме мнението на експертите.
Придобит имунитет и излагане на вируси
Една от най-отличителните характеристики на придобития имунитет е способността да „помни“ болестотворните микроорганизми, с които се среща и да изгражда защитни механизми срещу тях. Именно на тази уникална функция на имунитета са базирани и ваксините. С малката разлика, че при имунизация рискът от тежко боледуване след инфектиране с вирус е минимален.
Способността на имунитета да изгражда трайна защита след среща с патогените дава повод на мнозина да смятат, че излагането на вируси всъщност може да подсили защитните сили на организма. Но учените не са напълно съгласни с тази хипотеза. Според експерти опитът да се изгради имунитет срещу много вируси може да се окаже саморазрушителен. Причината е, че съществува реален риск от тежко боледуване, без това да е гаранция, че сме предпазени от последваща инфекция с друг вид патоген. Учените са категорични, че причинителите на грипове и настинки са многобройни, макар и често инфекцията да протича със сходни симптоми. Това е обяснението защо понякога болестите ни атакуват една след друга, особено през студения сезон.
Нулево излагане на болестотворни микроорганизми
От друга страна нулевото излагане на патогенни микроорганизми също не е от полза за здрав имунитет. Това доказва и премахването на ограничителните мерки, целящи да намалят разпространението на Ковид-19 през последните години. Връщането към нормалния начин на живот доведе до скок в случаите на респираторен синцитиален вирус (RSV). Той причинява остри инфекции на долните дихателни пътища при малки деца.
Изводът е, че срещата с патогенни микроорганизми и инфектирането на организма с тях са две различни неща. „Ние сме изложени на вируси и други патогени през цялото време, което предизвиква имунна реакция, дори и да не го осъзнаваме. Това, което не бих посъветвал, е умишлено да се опитвате да се заразите, защото всяка инфекция крие риск“, коментира проф. Пабло Мурсия, вирусолог от университета в Глазгоу. „Колко тежко ще протече боледуването зависи от възрастта и от количеството патогени, на които сме изложени. След определена възраст дори и по-леките настинки може да изтощят организма“, допълва Дън-Уолтърс, професор по имунология.
Учените обръщат внимание и на риска от заразяване с Ковид-19. Инфекцията с този вирус се свързва с определени изменения в имунната система, които категорично не могат да се определят като укрепващи защитата на организма. Учените споделят, че Ковид-19 често е последван от имунна дисрегулация, която намалява способността на имунитета да се справя с инфекции.
Има и по-лесен начин за подсилване на имунитета по натурален път
Специалистите от програма Имунитет препоръчват прием на Имунобор / Imunobor® за подсилване на организма и повишаване на тонуса през грипния сезон. Продуктът е природен имуномодулатор, който съчетава цялата индийска медицина в една капсула. Активните съставки са кора на Котешки нокът 500 mg и по 50 mg Мака, Йерба мате и По деарко (Мравчено дърво). Натуралните екстракти са комбинирани така, че взаимно да допълват и усилват действието си.
Продуктът значително подсилва естествените защитни сили на организма и подпомага неутрализирането на болестотворните патогени – вируси, бактерии и гъбички. Дозира се по 1 капсула 3 пъти дневно през първите 10 дни. Впоследствие се преминава към поддържаща терапия от 2 капсули дневно. Препоръчително е да се приема продължително време. Изцяло природния състав гарантира високия профил на безопасност. Няма данни за противопоказания и нежелани ефекти. Може да закупите от аптечната мрежа в страната или онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.