Ако се чудите защо сте постоянно изморени, то вероятно се касае за феномена пролетна умора. Тя е характерна за месеците март и април. Може да се разпознае и по други признаци като непрекъсната разсеяност, липса на енергия, главоболие, раздразнителност, апатия, проблеми със съня и понижено либидо. Всъщност според редица проучвания около 56% от всички хора по света се чувстват така. А знаете ли какви са причините за поява на пролетна умора и как да се справите с нея? Отговорите може да откриете в днешната статия.
Основни причини за поява на пролетна умора
През зимата поради липсата на светлина, хората леко понижават телесната си температура, което ги прави малко по-летаргични и започват да водят по-пасивен начин на живот. Когато навън отново стане топло, температурата на тялото също леко се повишава, а метаболизмът и хормоналният баланс се адаптират към новите светлинни условия. Кръвоносните съдове се разширяват и кръвното налягане леко спада. Тези процеси понижават енергийните нива в организма, което води до умора и мускулно изтощение. Нека не забравяме и за хормона мелатонин, който регулира цикъла сън-бодърстване и синхронизира биоритмите в тялото. Секрецията му се влияе от светлината. Физиологично, производството на мелатонин нараства скоро след смрачаване, достига своя връх между 2-4 часа през нощта и намалява през втората половина на нощта. През пролетта се увеличава и светлата част на деня, което нарушава и обърква секрецията на хормона. Това води до проблеми със съня, а оттам и до сънливост и разсеяност.
Мерки за справяне с пролетна умора – последвайте тези
Добрата новина е, че могат да се направят някои лесни неща за преминаваме през феномена пролетна умора лесно и преди тя да е изтощила организма. Това, което е липсвало на тялото през зимата, то сега заедно с хубавото време може бързо да се набави – физическа активност на открито, слънчева светлина, чист въздух и качествена, богата на витамини храна.
Упражненията са особено полезни през пролетта, най-вече в сутрешните часове. Спортовете като джогинг или колоездене стимулират кръвообращението на тялото и премахват умората. Най-добре е да се практикуват за минимум 30 минути, а в съчетание с контрастни душове след това имат невероятен резултат.
Това, което се препоръчва през цялата година, може да има особено положителен ефект през пролетта: пийте много вода и избирайте леки храни, а не тежки ястия, особено сезонни плодове и зеленчуци. Това гарантира, че получавате достатъчно витамини, хранителни вещества и минерали. Така жадуваното слънце е отлична възможност да си набавите и витамин D. Той подсилва имунитета, подпомага усвояването на калция, като се грижи за костното здраве и намалява чувството на умора и раздразнителност.
Природно решение за подобряване на жизнения тонус и преодоляване на пролетна умора
Специалистите от програма Имунитет препоръчват прием на Имунобор / Imunobor® за подсилване на организма и по-лесното му адаптиране към новия сезон. Това е имуномодулатор, богат на нутриенти, който е способен да компенсира умората през пролетта. Всяка капсула осигурява уникална комбинация от натурални екстракти – Мака и Мате, По Деарко (Мравчено дърво) и котешки нокът. Благодарение на рационалната си формула продуктът се прилага успешно като укрепващо и тонизиращо средство за целия организъм. Зарежда с енергия и сила, необходими за справяне с ежедневните предизвикателства на пролетта. Продуктът е с висок профил на безопасност и е подходящ за продължителна употреба. Схемата на прием е следната – по 1 капсула до 3 пъти дневно през първите 10 дни, впоследствие – 1-2 капсули дневно. Приемът сутрин осигурява жизнен тонус през целия ден.
Потърсете в аптеките в страната или купете онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg, където може да се възползвате от актуални промоции.