Имунна система – знаете ли как функционира всъщност? Специални клетки и вещества в нашето тяло се борят с патогените. Бактерии, вируси, отрови, прах и паразити – малка част от опасностите за нашия организъм, но той не е беззащитен. Той работи ефективно и дори незабелязано през повечето време, но когато тази битка стане твърде яростна, както при автоимунните заболявания, то тялото ни се „обръща“ срещу нас, но нека разберем повече.
Имунната система и нейното функциониране
Защитата на имунната система не идва от един орган, а функционира многопластово. В основата е вродената имунна защита срещу всички вредители в тялото. А, т.нар. придобита защита – тя се учи през целия ни живот и може да работи бързо, и конкретно срещу вече известни патогени.
Вродената имунна система идва от раждането. Кожата и лигавиците осигуряват естествената защита на тялото срещу бактерии, вируси, гъбички и други нашественици, но не само – също и антибактериалните ензими в слъзната течност, която овлажнява очите ни и дори стомашната киселина.
А, след като патогените успеят да преодолеят първата бариера, вътрешната защита влиза в действие. Костният мозък пък е навигаторът на клетките в тялото. Там се развиват и левкоцитите. А, т.нар фагоцити са борците на вродената защита – те обезвреждат натрапниците като просто ги поглъщат. Фагоцитите са различни видове, включително по-малки, по-подвижни, които се наричат гранулоцити и по-големи, макрофаги.
Лимфоцитите са специалната сила на белите кръвни клетки, защото придобитата имунна защита се основава на лимфоцитите – те работят като разузнавателни средства и се учат във времето. Семейството на лимфоцитите включва редица различни видове клетки, които се намират в лимфоидните тъкани – черва, лимфни възли, сливици.
В случай на защита, пък, лимфоцитите (B-клетките) могат да се трансформират в плазмени клетки, които произвеждат огромно количество антитела със светкавична скорост. Антителата са протеини, пасващи точно на определи чужди вещества и свързващи се с тях, за да ги обезвредят. Плазмените клетки също гарантират „имунна памет“, тъй като те осигуряват имунитет срещу специфичен патоген.
Т-клетките пък имат много задачи, те също са лимфоцити. След като идентифицират противника, те се размножават бързо и се превръщат в различни подтипове, които атакуват. T-клетките остават като част от имунната памет, за да могат да възстановят бърз имунен отговор в случай на повторна инфекция.
А, пък регулаторните Т-клетки постоянно контролират интензивността на имунния отговор, тъй като от една страна е важно да се държат под контрол различни видове клетки и патогени, но от друга страна, важно е имунната система да не реагира прекалено остро към безвредни такива или дори да се обърне „сама срещу себе си“. Неправилно контролираните имунни клетки са причина за някои алергични реакции, както и автоимунни заболявания.
При автоимунната реакция, имунната система атакува тялото. Например, при Хашимото, което е автоимунно заболяване, собствените имунни клетки на тялото, погрешно атакуват тъканта на щитовидната жлеза.
А, при имунна недостатъчност – имунната система е просто увредена. Ако инфекциите са твърде често явление, по-тежки са и продължават по-дълго от обикновено, то може да имате такъв проблем, който може да възникне заедно с автоимунно заболяване. Имунната недостатъчност често се дължи на употребата на лекарства или е причинена от дълго продължаващо заболяване – напр., ХИВ или диабет.
За здрава имунна система – доверете се изцяло на природната сила
Ако отговорът на вашата имунна система не е точно такъв, какъвто желаете – доверете се на Имунобор / Imunobor®, който е напълно природен продукт, разработен с грижа за вас и вашето здраве. Специалистите имунолози от програма Имунитет го препоръчват, защото в една негова капсула може да откриете неговите активни вещества – Котешки нокът, Йерба мате, По деарко, както и Мака, които имат невероятни свойства. Бъдете жизнени през цялата година!
Може да го откриете в аптечната мрежа в цялата страна, както и онлайн в сайта на електронен магазин MoMo – www.momo.bg.