В масовото съзнание е залегнала представата, че има пролетни, но не и есенни алергии. Пролетта обаче далече не е единственият сезон, през който се наблюдава свръхчувствителност на имунната система към безвредни субстанции от околната среда, след предшестващ контакт с тях. Есента също благоприятства обострянето на алергични реакции.
Защо алергиите бележат пик в разпространението си през есента?
Причините за обострянето на алергиите през настоящия преходен сезон варират в зависимост от факторите на околната среда и веществата, които ги предизвикват (алергени). Най-общо можем да ги групираме така:
Алергени в храната
Алергените в храната от училищните столове са основните причинители на алергични реакции при децата.
Сух въздух и висока влажност
Изсушаването на въздуха, което особено чувствително се усеща в началото на новия отоплителен сезон, и високата атмосферна влажност през есента, създават благоприятни условия за живот на праховите акари. Те са едни от основните източници на алергени, причиняващи астма, хрема, конюнктивит и дерматит.
Прекомерната влажност на въздуха през есенните месеци е предпоставка и за поява на мухъл в дома или на работното място. Спорите от плесени са „виновни“ за 70% от алергиите.
Патогени
Болестотворните микроорганизми (вируси, бактерии и гъбички), които бележат пик в разпространението си, не само че причиняват инфекции, но и доказано влошават симптомите на алергии.
Какви профилактични мерки е уместно да се предприемат срещу есенни алергии?
Здравните експерти препоръчват на хората, страдащи от есенни алергии, да:
- проветряват редовно помещенията в дома или на работното място
- избягват да настройват отоплителните уреди на максимална мощност
- подменят филтъра на климатика, за да осигурят надеждна защита на организма от прах и по-едри замърсители, циркулиращи във въздуха
- сменят спалното бельо веднъж седмично и да го перат с гореща вода
- се насочат към твърди подови настилки в дома, а в случай че предпочитате килими – да ги почистват усърдно
- не позволяват на домашните любимци да се качват по мебелите
Какво още е необходимо за осигуряване на максимална защита от есенни алергии?
Специалистите от програма Имунитет съветват хората, предразположени към алергии, да заложат на качествени имуномодулатори, за да сведат до минимум риска от обостряне на алергичните реакции през есента.
При най-малките е уместен приемът на Имунобор Кидс Актив Сироп/Imunobor® Kids Activ Syrup, при децата в училищна възраст – Имунобор Кидс Актив растителни капсули/Imunobor® Kids Activ VGcaps, а при възрастните – Имунобор Бета Глюкан 300/Imunobor® Beta Glucan 300. И трите продукта от фамилия Имунобор съдържат висококачествен бета глюкан, който доказано намалява алергичната нагласа, като възстановява имунния баланс. Напълно безвредни са, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием.