Причина за безпокойство – така определят от Световната здравна организация (СЗО) новия щам на ковид-19 (COVID-19) B.1.1.529, наречен омикрон. Той е идентифициран най-напред в Южна Африка и според предварителни изследвания крие висок риск от повторна инфекция.
Новият вариант на ковид омикрон за пръв път е докладван на СЗО на 24 ноември 2021 г.
Първата инфекция пък е регистрирана по-рано същия месец – на 9 ноември в Ботсвана. „През последните седмици броят на инфекциите с ковид се увеличи. Това съвпада с откриването на варианта омикрон. Процентът на случаите с въпросния вариант нараства в почти всички южноафрикански провинции“, информират от СЗО.
По данни на Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) над 30 от 56 мутации са локализирани в S гена. Припомняме, че това е генът, който кодира основния протеин, отговорен за навлизане на вируса в човешките клетки – т.нар. „шипчест” протеин.
Широко използваните PCR тестове откриват варианта омикрон в ранните етапи на заразяване. Някои лаборатории обаче съобщават за отсъствие на сигнал от S гена, поради наличието на делеции.
Тук отваряме скоба, за да кажем, че делеция е загуба на участък от хромозома вследствие на разкъсване или на неравномерен кросинговър. Кросиновърът представлява размяна на части от ДНК веригите между две хомоложни хромозоми.
Омикрон вече е в Европа
Първият случай на новия вариант на ковид в Стария континент е потвърден в Белгия. Пациентът развива тежки симптоми на коронавирус 15 дни, след като се завръща от пътуване до Египет. Фактът, че не е посещавал държави в южната част на Африка, дава основание на специалистите да предположат, че:
- омикрон циркулира на територията на цяла Африка
Разпространението на новия щам на ковид е 5 пъти по-бързо от това на индийския щам на ковид делта. Очаква се до месец омикрон да е доминиращият вариант на коронавирус по света. Предстои да се изясни дали протича по-тежко.
Ефективна защита на ниво устна кухина срещу омикрон – новият още по-заразен вариант на ковид
Омикрон все още не е засечен на територията на България. Предвид темповете му на разпространение обаче това вероятно бързо ще се случи. За предпазване от заразяване специалистите имунолози от програма Имунитет препоръчват Имунобор Протект/Imunobor® Protect. Продуктът е надежден орофарингеален протектор за деца и възрастни под формата на таблетки за смучене с вкус на диви ягоди. Способността му да повишава локалната имунна защита на организма се дължи на комбинацията от:
- микронизиран бета глюкан 30 mg с най-висока чистота 93%
- активна форма на витамин С (L-аскорбинова киселина) 40 mg, която не дразни стомаха и се усвоява по-бързо от обикновения витамин С
- екстракт от плодовете на Роза канина (съдържание на натурален Витамин С 5 mg) 10 mg
Продуктът е алтернатива на локалните антисептични средства. Напълно безопасен е и има отлична поносимост дори при продължителен прием.
Търсете в аптечната мрежа или поръчайте онлайн от сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.
Дали има информация , как действа цитилпиридиниев хлорид срещу Ковид 19 ?
Здравейте,
Цитилпиридиниев хлорид е от групата на антисептиците за устната кухина. Няма данни за приложението му при Ковид-19. При тази група медиакменти рискът е, че нарушават нормалната флора на устната кухина. По тази причина нямамат профилактичен ефект.
Според научната литература при Ковид-19 са по-подходящи т.нар локални имунни аналгетици, каквито са например Имунобор Протект и Имунобор Протект Цинк. Те дезинфекцират устната кухина без да нарушават естествената защитна флора, хидратират, обезболяват и имат локален антивирусен ефект и имуномодулиращ ефект. Приемът им е удобен, тъй като представляват таблетки за смучене.
Поздрави!
Мед. екип, Имунитет