Едно от основните изисквания преди да си направите противогрипна ваксина е да сте в добро здраве в момента на ваксинацията. Дори при лека форма на бактериална или вирусна инфекция е добре да се изчака отшумяването им преди да се пристъпи към поставяне на ваксината. Какво стои в основата на това сериозно изискване? Какво ще се случи, ако противогрипна ваксина се направи на болен човек?
Специалистите имат отговор и на двата въпроса. От една страна, ваксинирането против грип по време на протичаща инфекция ще забави възстановяването на организма от нея. От друга страна, би могъл да се наруши отговора на организма към ваксината и да не се постигне нужният протективен ефект от нея.
Особености при поставяне на противогрипна ваксина
Когато се поставя ваксина против грип, в тялото се вкарват специфични вирусни частици с намалена жизненост. Това активира имунната система и я кара да насочи изцяло дейността си към изработване на антитела срещу точно този тип болестотворни агенти. Това ще гарантира, че организмът ще разполага с достатъчно ресурси за преборване на тези агенти при следваща близка среща с тях.
Ако в момента на ваксиниране в организма протича някаква форма на инфекция имунната система вече ще е заета да се бори с нея. Нуждата от изработване на антитела срещу новопредставените й с ваксината вирусни частици ще я накара да действа на два фронта. Логично е това да забави значително справянето с предшестващото ваксинацията заболяване и да удължи времето за възстановяване от него.
Забавен отговор на организма към противогрипната ваксина и опасност от намаляване на ефекта от нея
Гореизложените фактори доказват още едно нещо. Не може да се очаква пълноценен отговор от страна на организма към ваксината и да се гарантира нейният ефект, ако при ваксинирането е налице протичаща инфекция. Докато се бори с нея, имунната система не може да произведе достатъчно антитела срещу грипния щам. От една страна се повишава риска от заразяване с грип, а от друга се намалява вероятността да се изгради активен имунитет срещу него.
Не е сигурно, че поставянето на противогрипна ваксина по време на заболяване ще доведе до някой от посочените негативни ефекти. Риск от подобно стечение на обстоятелствата обаче винаги съществува. Какво е решението?
Качествено подсилване на имунитета в периода преди ваксинация
Програма Имунитет отдавна посочва позитивната роля на стимулирането на имунитета в предваксиналния период. Това е най-сигурният начин за поддържане на доброто здраве и намалява горепосочените рискове при хора, на които предстои ваксинация.
За поддържането на активен имунитет през цялата година всеки може да разчита на продукти Имунобор. При възрастни в предваксиналния период се препоръчва прием на Имунобор/Imunobor®. При деца и бебета се препоръчва Имунобор Кидс/Imunobor® Kids сироп или капсули.