За много от продуктите по рафтовете се твърди, че действат за подкрепа и засилване на имунитета. Но концепцията за стимулиране на имунната система всъщност има малко научен смисъл. В действителност, увеличаването на броя на клетките в организма – имунни или други – не е непременно нещо добро. Така например, спортисти, които приемат „допинг под форма на кръвни клетки“, вкарвани изкуствено в кръвоносната система за подобряване на тяхното постижение – са изложени на риск от инсулт.
Подкрепа за имунните клетки и стимулиране на имунната система
Опитите за стимулиране на имунната система са особено сложни, защото има много различни видове имунни клетки, които отговарят за толкова много различни дразнители по толкова много начини.
Кои клетки на имунната система трябва да се стимулират и до каква степен? Досега учените не знаят отговора. Това, което се знае е, че тялото непрекъснато генерира имунни клетки. Разбира се организмът произвежда много повече лимфоцити, отколкото може евентуално да използва. Допълнителните клетки се премахват чрез естествен процес на клетъчна смърт, наречен апоптоза – някои от тях – преди да извършат каквото и да е действие, а други – след “спечелена битка”. Никой не знае от колко или какви видове клетки се нуждае имунната система, за да работи оптимално. Необходимо е да се осигурява комплексна помощ за всички имунни компоненти за засилване на имунитета на всички нива.
От какво зависи броят на активните имунни клетки?
Учените знаят повече за долното ниво на нормата. Когато броят на Т-клетките на ХИВ/СПИН пациент падне под определено ниво, пациентът се разболява, защото имунната система не разполага с достатъчно Т-клетки, за да се пребори с инфекцията. Така, че трябва да има минимален брой, под които имунната система не може да свърши работата си.
Много изследователи се опитват да проучат ролята на различни фактори – от храни и билкови добавки до физическо натоварване и стрес – за стимулиране на имунната система. Някои измерват показателите на определени кръвни компоненти като лимфоцити и цитокини. Целта е да се определи точното влияние на различните фактори върху способността на организма да се бори с вирусни и бактериални инфекции например.
Един различен научен подход разглежда ефекта на някои промени в начина на живот върху честотата на заболяванията. Подобни промени може да допринесат за укрепване на имунитета и намаляване честотата на разболяване. Въз основа на тези проучвания, въпреки че не можем да докажем пряка връзка между определен начин на живот и стимулирането на имунната система, ние можем най-малкото да покажем, че вероятно съществуват някои връзки.