Хранително отравявне се наблюдава в случаите, когато човек е употребявал храна или напитки, които съдържат вредни за организма бактерии и други болестотворни микроорганизми. Най-честите случаи на хранително отравяне са през летния сезон. Една от причините за това е, че когато храната, която се консумира е изложена дълго време на повишена стайна температура или директно под слънчевите лъчи това повишава риска от този тип състояния.
Кои са някои от характерните симптоми на хранителното отравяне?
Една част от тях се наблюдават в горната и долна част на храносмилателния тракт, най-често около един час след приема на заразения хранителен продукт.
-
- Симптомите включват
- коремен дискомфорт, най-често болка; спазми
- позиви за повръщане
- гадене
- диария, в която може да бъде примесена кръв
- втрисане
- повишена температура
- замаяност
- обилно слюноотделяне
- спадане на кръвното налягане
- загуба на съзнание (невинаги)
С кои храни трябва да сме особено внимателни, за да предовратим хранително отравяне?
Сладолед – учените го свързват с това състояние поради намиращите се в състава му непастьоризирани яйца. В употребата на последните се крие риск от зараза с бактериите салмонела и стафилококи. Опасността от заразяване не е по-малка, дори когато сладоледът е приготвен в домашни условия.
Стриди – този морски дар обитава дъното на морето, като основната му задача е да пречиства солената вода. А когато тя не е особено чиста се замърсяват и стридите. Ето защо е от изключително важно значение как те ще бъдат обработени преди да се консумират. Не бива да се ядат сурови тъй като могат да причинят диария, повръщане или гадене
Сурово прясно мляко – Според специалистите суровото прясно мляко, което не е прминало през процес на термично обработване с цел да се елиминират бактериите от съдържанието му, не е препоръчително за консумация. Причината е, че в този си вид, то може да е заразено с бактериите, живеещи в животното, от което е взето, а именно – кампилобактер, салмонела, ешерехия коли и др.
При установено хранително отравяне специалистите препоръчват спазването на постелен и хранителен режим. Необходимо е за известно време да се преустанови приема на кафе и черен чай, както и твърдата храна. Важно уточнение, което следва да се направи е, че хранителното отравяне не се повлиява от прием на антибиотици. Благоприятен ефект се наблюдава след прием на средства с цел изчистване на бактериите от чревната микрофлора. Такава функция има природният продукт Имунобор Биотик. Благодарение на двете му съставки с взаимнодопълващо се действие Лактобацилус Булгарикус и Бета Глюкан, Имунобор Биотик оказва мощен антибактериален ефект след достигането си до чревната микрофлора и избутва, образно казано, болестотворните бактерии от нея.